Колко е трудно да се прогнозира пазарът? Отговор на този въпрос дадоха от една от най-големите щатски инвестиционни банки Goldman Sachs.

Само шест седмици след началото на годината, от банката вече се отказаха от пет от шестте си водещи предложения за трейдинг за 2016 г.

Вижте още: Фед ще повиши лихвите само три пъти тази година, според GS

Банката сгреши сериозно за долара спрямо кошница от евро и йени; за спреда между лихвите между италианските и немските облигации; за инфлационните очаквания в САЩ и др.

Силната волатилност на световните фондови пазари, в условията на продължаващо поевтиняване на петрола, накараха инвеститорите да потърсят убежище в приеманите като „сигурни валути“ йена и евро.

„Инвеститорите стартираха седмицата с агресивно избягване на риска, в резултат на опасенията, че наблюдаваното забавяне на световната и щатската икономика, могат да преминат в рецесия“, според Чарлз Химелберг, главен кредитен стратег, цитиран от Bloomberg. „Кредитните суапове поскъпват, особено в Европа, което е индикация за инвеститорските опасения“, допълва още специалистът.

От банката се отказаха от прогнозата си за слабия долара спрямо кошница от евра и йени вчера, след регистрирането на потенциална загуба от 5%.

Японската валута поскъпна отвъд 115 йени спрямо долара за пръв път от 2014-та година насам във вторник, докато еврото се повиши до тримесечен връх. Индексът, следящ волатилността на основните валути се повиши с 11.9% във вторник.

От Goldman Sachs бяха принудени да се откажат от един от трите си най-големи залози през изминалия месец – този за щатските банки спрямо широкия индекс, както и от залозите си за мексиканското песо и руската рубла спрямо южноафриканския ранд и чилийското песо. Те са донесли потенциална загуба от 6.6%