Китайският синдром, който изпраща шокови вълни към финансовите пазари по целия свят, може да стане по-лош, и това е моментът, в който инвеститорите трябва да се върнат към акциите, според специалисти от Goldman Sachs.

По-нататъшни загуби за индексите, могат да създадат добри предпоставки за инвестиции, коментира Крисчън Глисман, анализатор в GS. Глисман е „неутрален“ по отношение на пазарите, каквато е била позицията му от август на миналата година.

Вижте още: Не се опитвайте да хванете дъното на пазара

„След подобна рязка корекция, от фундаментална гледна точка, инвеститорите започват да изграждат буфера, който не са имали в началото на декември“, коментира Глисман, цитиран от Bloomberg. “Налице са предпоставки за реализиране на доход в размер на едноцифрена стойност от началото на годината“, смята още специалистът.

Специалистът предпочита европейските пазари, защото те са по-евтини от щатските и пред печалбите на компаниите в региона има далеч по-добри перспективи за ръст.

Широкият европейски индекс Stoxx Europe 600 Index отбеляза най-лошото си седмично представяне от над четири години насам, като продължи да се понижава и днес. Той се търгува при 14.2 пъти прогнозираните си печалби, което е най-ниското подобно съотношение от миналия януари.

Според Goldman Sachs индексът Stoxx 600 ще се повиши с 18% през следващите 12 месеца, спрямо вчерашното ниво на затваряне на показателя. Това се очаква да е два пъти повече от очаквания ръст на широкия индекс Standard & Poor’s 500.

Ръстът на печалбите на компаниите от широкия европейски индекс се прогнозира да е 8% през тази година, както и да се ускори до 10% през следващата.

ЕЦБ е ключов фактор, който може да окаже въздействие върху доброто представяне на европейските индекси до края на годината. Банката подкрепя икономиката на еврозоната със стимули, което води до още един положителен фактор за европейските компании - евтино евро.