Златото е един от най-поскъпващите активи през тази година и това кара все повече специалисти да му обръщат сериозно внимание.

Последната финансова институция, която обяви началото на нов дългосрочен „бичи пазар“ за жълтия метал, бе JPMorgan.

„Препоръчваме на нашите клиенти да се позиционират за нов и много дълъг бичи пазар при златото“, коментира Солита Марсели от звеното за частно баникране на щатската банка, цитирана от CNBC.

“След като станахме свидетели на три поредни години на спад в цената на благородния метал, той поскъпна с 20% през тази година. И това е само началото на следващия възход за златото. Още през тази година можем да видим повишение до нива от 1 400 долара за унция“, прогнозира още Марсели.

В среда на толкова ниски лихви, дори отрицателни в региони като еврозоната и Япония, инвеститорите ще продължат да купуват злато като алтернатива на валутите, смята още специалистът.

Благородният метал се очаква да остане атрактивен в свят на ниски лихви по държавните облигации, които ще са предпочитани при по-голяма волатилност на фондовите пазари.

„Централните банки също могат да започнат да обмислят диверсифициране на резервите си, предвид на негативните лихви“, пояснява още Марсели. „Златото е идеално средство за диверсификация в условията на рекордно ниски лихви по държавните облигации в исторически план“.

Марсели признава обаче, че поскъпването на златото най-вероятно ще е бавно. Благородният метал обаче изглежда все по-привлекателен с всеки изминаващ ден, заключава Марсели.