Покупката на акции изглежда относително прост процес – харесвате си компания, която отговаря на вашите критерии и стратегия, и действайте. По-трудното за инвеститорите действие настъпва след това и е свързано с продажбата на ценните книжа

Причинат - често закриването на губещи позиции е свързано с това да признаете, че сте сгрешили, а това е една от най-трудните части в инвестирането.

Инвеститорите често се обвързват емоционално с придобитите позиции, като колкото по-дълго държат една позиция, толкова по-обвързани са с нея, а продажбата й е по-трудно решение.

В процеса на държане на една компания инвеститорите имат склонност да четат избирателно новините, свързани с нея – като се фокусират върху положителните и пропускат отрицателните. Това повишава тяхната увереност и ги прави още по-обвързани с конкретната позиция.

Ето осем въпроса, отговорът на които ще ви помогне по-лесно да се разделите с позиция в портфейла си:

1. Влошило ли се е финансовото състояние на компанията, в сравнение с момента, когато сте придобили позицията, и има ли перспектива да се възстанови?

Средата се променя непрекъснато. Когато купувате една позиция, то вие залагате финансовите й резултати да се подобрят или поне да не се влошават.

Ако се наблюдава влошаване, то първоначално зададените ви цели, които са ви накарали да купите една позиция, не са се осъществили. Защо тогава да държите позицията?

2. Променила ли е компанията стратегията или посоката си на развитие?

Много често компаниите променят стратегията си на бизнес, водени от своите мениджъри или условията на водещи акционери. Ако това е налице при вашата позиция, не се колебайте да я закриете.

Като пресен пример може да се даде Volkswagen. Скандалът, свързан с компанията, ще доведе не само до завидни глоби в бъдеще, но ще доведе до промяна на бизнес модела й, като заплашено може да е дори самото й съществуване.

Ето колко бърза може да е промяната - от един от водещите световни производители до компания с неясно бъдеще.

3. Открили ли сте по-добри възможности?

Инвестирането е процес от подбор на инвестиционни алтернативи. Това, което ви се е виждало най-добро решение преди година например, към днешна дата вече може да е тежест, която ви възпрепятства от по-перспективни инвестиции.

С пълна сила важи това, ако инвестицията ви е доказала с времето, че се представя по-слабо от пазара. Защо да държите губещи карти и да се отказвате от потенциално печеливши?

4. Станали ли са книжата надценени?

Често акциите ви поскъпват. Тогава започва да действа алчността. Тя обаче не бива да размива съзнанието ви. Върнете се към предварително зададените си цели и отчетете промяната в средата.

Възможно е акциите да са станали вече справедливо оценени или дори надценени. Не се колебайте при такива условия да ги продадате.

5. Нуждаете ли се от средства?

Често ситуацията в личен план се променя бързо и можете да изпитате остра нужда от средства и то бързо. Някои неща често са по-важни за вашето бъдеще от това да държите определена позиция.

6. Необходимо ли е балансиране на портфейла ви?

Поне веднъж годишно е добре да балансирате портфейла си. Възможно е някои позиции да са станали с по-големи тегла в портфейла ви от предварително зададените ви цели и по този начин да внасят по-голям риск.

7. Планирате ли промяна в стратегия в търговията си?

Инвеститорите често прибягват към смяна на стратегията си, когато видят, че старата не работи. В такива случаи е добре да прегледате портфейла си и да прецените дали позициите в него отговарят на новата стратегия.

8. Сбъркали ли сте, когато сте купили акциите?

Както вече споменахме, да си признават грешките е умение, което може да спести много на инвеститорите. Периодично преглеждайте компаниите от портфейла си и това дали отговарят на предварително зададените ви цели. Бъдете обективни.