Какво да очакват инвеститорите на Българска фондова борса през месец юли? Вижте мненията на трима от пазарните участници:

Константин Абрашев, портфолио мениджър в БенчМарк Асет Мениджмънт

За първите шест месеца SOFIX губи около 12%, но тази загуба е напълно преодолима в рамките на годината. Не по-малко напрегнато беше положението и в началото на 2009, но в крайна сметка пазарът приключи годината с ръст.

Въпреки че в момента капиталовите пазари са изключително нервни, смятам, че за поредно тримесечие корпоративните резултати ще надхвърлят средните прогнози на анализаторите, което ще подейства успокоително на инвеститорите.

Тези настроения ще се прехвърлят и у нас, като вярвам, че юли ще донесе повече положителни емоции.

В случай, че не станем свидетели на някакви извънредни обстоятелства, нямам основани да смятам, че през тази година пазарът ще отчете спад.

Макар, че част от представителните компании на БФБ ще покажат не особено обнадеждаващи резултати, те остават силно подценени.

Имам предвид някои от финансовите институции и индустриални предприятия, които страдат от негативите на българската бизнес среда.

Владислав Панев, председател на СД на Статус Капитал

Този юли вероятно ще бъде типичен скучен летен месец. На фокус ще са акции, около които може да се очакват по-значими събития, като например Еврохолд, Холдинг Пътища, Химимпорт, ОЦК и техните дъщерни компании.

Движенията при тях ще бъдат и в двете посоки, като по-широките диапазони ще предполагат и по-голяма активност от страна на спекуланти. Равнището на основните индекси ще зависи от притока на нови инвеститори към пазара, а като цяло очаквам нетен отлив на средства от страна на българските институционални инвеститори.

Част от тях ще продължат да отделят повече внимание на чуждестранните пазари, а друга ще са концентрирани около определени позиции. Важно за пазара ще бъде и доколко успешна ще бъде новата емисия от акции на Експат Бета АДСИЦ.

Към края на месеца доминиращи ще бъдат шестмесечните отчети, като очакванията ми са за ръст на продажбите на индустриалните компании и по-слаби данни за холдинговите дружества, чиито бизнес е основно в страната.

Дамян Колев, брокер, Наба инвест

Настъпващият летен месец едва ли ще раздвижи инвеститорите на борсата у нас. По вероятно е да се запази лежерното настроение в участниците на пазара и отново да наблюдаваме слаба търговия, без особено изменение на индексите съпроводено с ниска ликвидност и епизодични договорени сделки с по-висок обем.

Липсата на „свежи пари" ще продължи да тегне не само на капиталовия пазар, но и в икономическия ни живот на страната като цяло.

Високата междуфирмена задлъжнялост и скъпият паричен ресурс задръстват икономическата активност и предприемчивост не само по пропуснати ползи от нереализирани проекти и по подобряване на конкурентоспособността, но и отписване на вземания от фирми изпаднали в неплатежоспособност, като не забравяме и тромавата процедура по несъстоятелност и възмездяване на кредиторите.

Другата негативна новина е поскъпването на природния газ и особено за онези публични компании, които го използват като суровина.

Това ще оскъпи производството им и съответно себестойността на продукцията, като не са изключени и фалити - спомняме си ефектите от началото на миналата година.

Инвеститорите ще следят под лупа всяка по тревожна новина за тези компании.

Доста от публичните компании в общите си събрания обявиха изплащането на дивидент с право при собственост по дефолт две седмици след ОС и при изтичането на крайния срок по тези позиции е възможно по-засилена търговия.

Същото е в сила и при акционерите на Каолин АД и инвеститорите, желаещи да придобият акции от дъщерното му дружество Соларпро Холдинг чрез замяна с право на собственост към 12 юли.

Материалът е с аналитично-информационен характер. Написаното не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти!

Станете наш почитател във Facebook