Октомври е един от най-лошите в исторически план месеци за борсата, като през десетия месец на годината индексът на сините чипове SOFIX е регистрирал средна загуба от 6% за периода 2005-2011 г.

Ако проследим представянето на индекса обаче от неговото създаване насам, нещата далеч не изглеждат толкова лоши. През октомври индексът на сините чипове се е променял средно с 1.8%.

Всъщност, за лошото му представяне в такива големи размери съдействие оказва изключително силното му понижение от близо 38% през 2008 г.

Ако не вземем под внимание това представяне, като изключим и въздействието на най-доборото му представяне през 10-я месец на годината, за периода 2002-2011 индексът е белязал дори среден ръст от 0.44%.

И тъй като месецът вече е преполовен, добре е да се върнем назад в историята и да видим дали има някаква връзка между представянето през първата половина и цялостното месечно представяне.

На практика, такава можем да открием. Корелацията между представянето на SOFIX през първата половина на месеца и цялостното му месечно представяне е почти пълна с две изключения през годините от създаването му.

Или казано по друг начин, както се е изменил индексът през първата половина на месеца (повишение, или понижение), в крайна сметка с такова приключва и месеца.

Може да се каже, че това е добра новина за инвеститорите, ако историята се повтори и индексът на сините чипове приключи днешната борсова сесия при нива над 323.97 пункта.

Не откриваме съществена корелация между представянето през първата и втората половина на месеца. Като за разглеждания период в около половината от случаите втората половина на месеца е регистрирала противоположно изменение на това от първата половина.

Като цяло, обаче можем да твърдим, че втората половина на октомври е била относително по-ползотворна за индекса в исторически план, като средното му изменение за посочения период е понижение от 1.2%, на фона на 1% спад през втората половина.

Нещата далеч не изглеждат толкова зле и от техническа гледна точка, като, както вече писахме, станахме свидетели съвсем скоро на златно пресичане на средните пълзящи величини (пробив на 50-дневната над 200-дневната), като индексът продължава да се търгува трайно над 50-дневната си пълзяща средна, което също дава повод за оптимизъм.