Спадът в цените на суровините вследствие на забавянето на китайската икономика започва да се отразява сериозно и на „най-добрите приятели на жените“ - диамантите.

Вижте още: Пет луксозни групи стоки, които поевтиняват

Забавянето в търсенето на диаманти от бижутерийната индустрия в Китай оказа низходящ натиск върху цената на скъпоценните камъни и е поредното доказателство за трудностите, изпитвани от втората най-голяма световна икономика.

„Това е катастрофа“, коментира Гай Харари, съосновател на търговската платформа за продажба на нешлифовани диаманти Bluedax, цитиран от Bloomberg.

“От De Beers казват, че всичко е както обикновено, но това далеч не е така. Бизнесът не протича както обикновено и както от най-големия търговец на диаманти в света се опитват да представят нещата“, коментира още Харари.

Компанията Anglo American, която държи 85% дял в De Beers, разчита до голяма степен на бизнеса си с диаманти, за да се неутрализира слабото представяне на останалите й дивизии – за производство на мед, платина и въглища.

Печалбата на звеното й за търговия на диаманти допринася за около една трета от печалбата й през първата половина на годината.

Акциите на Anglo загубиха 7.4% от стойността си днес по време на търговията им в Лондон, което е най-много от три седмици насам.

Два от най-големите световни производители на диаманти предприеха стъпки по ограничаване на производството. От De Beers са намалили производството си с 15% през тази година. Това обаче все още не е достатъчно, като клиенти са отменили между 35 и 50% от поръчките си на диаманти, предлагани от компанията през октомври, според запознати.