Връзката между маржина на печалбите на щатските компании и представянето на индекса S&P 500 е много силна. Тревожен е фактът, че маржинът на печалбите на щатските компании може да е достигнал своя пик.

Вижте още: Кешът отново царува сред инвеститорите

От края на финансовата криза щатските компании успяха да инициират силен ръст в печалбите си, неутрализирайки слабите си продажби, което доведе до ръст в маржина им на печалбите.

По-добрите печалби станаха реалност вследствие на ограничаване на разходите - ефект, който започва да се изчерпва.

Със стесняването на свободната работна сила обаче разходите за заплати започват да се повишават. Предстои повишение на лихвите, което допълнително ще влошава ситуацията, особено при силно задлъжнелите компании. Това е лоша новина за печалбите на компаниите и съответно маржина на печалбите.

„Анализирахме връзката между маржина на печалбите на компаниите и рецесиите през последните седем цикъла до 1973 година и резултатите не са обнадеждаващи. Всяко понижение от 0.6% в маржина за 12 месеца съвпада с рецесия“, коментира Джонатан Глиона, анализатор в Barclays.

„По мое мнение, трябва да сте големи оптимисти, за да вярвате, че корпоративните печалби могат да се задържат при ниво много над 6% от БВП продължителен период от време“, коментира Уорън Бъфет.

През 1985 година се наблюдава ситуация доста подобна на сходната, когато маржинът на печалбите в петролния сектор колабира, след като цената на петрола стартира понижение от 60%. Тогава обаче маржинът на печалбите в останалите сектори се запазва стабилен.