Колко точно непостоянни могат да са в прогнозите си институциите? Много... Това за пореден път се доказа от Международната енергийна агенция, която днес коментира, че дъното в цената на петрола може да е достигнато.

Намаляващите доставки извън границите на ОПЕК редуцират свъхпроизводството на петрол и водят до балансиране между търсенето и предлагането, смятат от агенцията.

„Налице са признаци, че цената на петрола може да е намерила своето дъно“, се казва в месечния анализ на международната агенция. „За цената може да е налице светлина в края на тунела, който бе дълъг и тъмен“, се казва още в анализа.

Производството на петрол извън ОПЕК се очаква да се понижи със 750 000 барела на ден през тази година, или със 150 000 повече, в сравнение с прогнозите от миналия месец.

Цената на петрола също така се подкрепя от нарушените доставки от Ирак и Нигерия, допълват още от МЕА.

Коментарите на агенцията може да идват малко изненадващо за всички, особено при цена на петрола с над 50% от дъното от края на януари.

По-интересното е, че на 9 февруари, когато петролът се търгуваше близо до дъното си, от МЕА призоваха инвеститорите да не го купуват.

Оттам прогнозираха тогава, че цената на суровината ще се запази ниска поради фундаментални причини, свързани с търсенето и предлагането поне до края на тази година.

Вижте още: Не купувайте петрол!

От МЕА завишиха прогнозата си относно това с колко предлагането ще превишава търсенето през първата половина на годината, като отчакванията бяха този дисбаланс да е 1.75 милиона барела на ден. За сравнение през януари очакванията на агенцията бяха тази стойност да е в размер на 1.5 милиона барела.

Въпросът, който инвеститорите логично си задават, е: как нещата могат да се променят така фундаментално за два месеца и ставаме ли обект на манипулация?