Японският Nikkei се понижи, след като правителството отложи увеличението на данък добавената стойност в страната с нови две години и по този начин потвърди опасенията на инвеститорите за лошо състояние на японската икономика.

Индексът загуби близо 3% от стойността си, по време на азиатската борсова сесия, удължавайки загубата си от вчера в размер на 1.6%.

Японската йена поскъпна спрямо долара, като щатската валута се търгува при нива от 108.97 йени. За сравнение доларът се търгуваше при нива от над 111 йени във вторник.

„Това не е първият път, когато този данък е отлаган“, коментираха експерти от DBS в писмо към клиентите си. „Второто отлагане на данъка обаче повишава опасенията на инвеститорите за състоянието на третата най-голяма световна икономика и внася скептицизъм за положителния ефект на монетарните стимули на централната банка“.

В допълнение, налице са и опасения относно стабилността на японския публичен дълг в условията на липса на повишение на данъците, коментираха още от DBS. Публичният дълг на страната превишава 200% от БВП, което е едно доста нездравословно ниво.

Фактът, че правителството отложи повишението на данъка, се прие от инвеститорите и като симптом, че едва ли ще видим по-нататъшно увеличение на стимулите, на каквито се надяваха много от пазарните участници. В средата на юни ще се проведе срещата на японската централна банка.

Китайският пазар също неутрализира ръста си от по-рано през деня и шанхайският основен индекс се понижи с 0.1%. Австралийският S&P/ASX 200 загуби 0.74% от стойността си, воден от загубите на финансовите и енергийните компании.

Продажбите на дребно в Австралия се повишиха с 0.2% през април на месечна база, което се оказа леко под средните очаквания на анализаторите за ръст от 0.2%.

Щатският суров поевтиня, като суровината загуби 0.4% от стойността си, до нива на търговия от 48.82 долара за барел. Брентът с търгува без съществено изменение при 49.73 долара за барел.

Изнесени вчера данни посочиха повишение на запасите на петрол в САЩ от 2.4 милиона барела, докато запасите от бензин се понижиха с 1.5 милиона барела.

Очакванията ОПЕК да обсъжда потенциално ограничаване на производството си на предстоящата среща във Виена поддържат високи цените на суровината.

Щатските индекси приключиха вчерашната борсова сесия минимално на положителна територия. Широкият S&P 500 добави 0.11% към стойността си и е само на около процент и половина от най-високата в историята си стойност.