Японският Nikkei 225 загуби близо 4% от стойността си днес, воден от поевтиняването на долара спрямо йената до едномесечен минимум. Азиатските индекси регистрираха най-големите си понижения от два месеца насам.

Златото се задържа стабилно до най-високото си ниво от четири седмици насам, следствие на понижението на азиатските пазари и опасенията от волатилност на световните фондови борси.

Благородният метал се търгува при нива от 1 275 долара за унция с незабавна доставка. От началото на юни металът поскъпна с 5%, като повишението му от началото на годината е в размер на цели 20%.

Погледът на инвеститорите през тази седмица е насочен към срещите на централните банки на Япония, САЩ, Швейцария и Великобритания. Те е възможно да внесат допълнително нестабилност на пазарите.

„Пазарът е изпълнен с несигурност, свързана с потенциалното напускане на Великобритания от границите на ЕС, както и решението на Фед относно лихвите.

В допълнение, инвеститорите имат и редица други опасения“, коментира Марк То, ръководител на звеното за анализи в Wing Fung Financial Group, цитиран от Bloomberg. „Златото се повишава и най-вероятно следващата му спирка е 1 300 долара през следващата седмица. Ниво на подкрепа е 1 240 долара за унция“, допълва още експертът.

Запасите от злато на SPDR Gold Trust, най-големият в света индексен фонд базиран на златото, се повишиха с 0.74% до ниво от 893.92 тона, или най-много от октомври 2013-та година насам.

Спекулантите увеличиха нетните си дълги позиции в контракти от злато, за седмицата до 7-ми юни, като в същото време намалиха „бичите си залози“ върху среброто.

„Златото може да се повиши още малко в началото на седмицата, но очакваме турболентност при метала в сряда, когато Фед ще оповести лихвената си политика“, според Едуард Майер, анализатор в INTL FCStone, в писмо към клиентите на институтцията.

„Това е моментът, в който очакваме Фед да сигнализира повишение на вероятността за юлско повишение на лихвите“, допълва още експертът.