Ако настоящият ръст на щатските индекси може да се отличи с нещо, то е със скептицизъм сред пазарните участници. Неслучайно това се нарича „най-мразеното рали“ на всички времена.

Мечи настроените инвеститори обаче не само че не се отказват от очакванията си, но напротив - стават още по-агресивни в действията си, въпреки ръста на индексите.

Обемът на късите позиции се е повишил до най-високото си ниво от осем години насам, според данни на Commodity Futures Trading Commission, като според някои анализатори вече е на стойност над 1 трилион долара.

В същото време пазарните анализатори са най-скептични от поне 2010 година насам.

Казано накратко, недоверието на пазара властва с пълна сила, въпреки че 2 трилиона долара от световната борсова капитализация са възстановени през последните шест месеца.

За първи път от четири години късите продажби преминаха границата от 4% през август на миналата година и от тогава не са се връщали под посоченото ниво. В края на февруари нивото достигна 4.4% - най-високото от 2008 година насам.

Според данни на Bloomberg към 15 март обемът на късите продажби е в размер на 4.3% от общите позиции на инвеститорите, което е еквивалентът на малко под 1 трилион долара.

„През последните шест седмици станахме свидетели на равенство между добрите и лошите икономически новини и изненади в САЩ и еврозоната. При липса на позиции от страна на инвеститорите новините не би следвало да предизвикат изменение в една от двете посоки. Вместо това обаче индексът, следящ представяенто на световните пазари - MSCI World Index, се повиши с 10% през този период“, коментират анализатори от JPMorgan Chase & Co.

Скептицизмът сред инвеститорите се предопределяше по две основни направления. От една страна, стоеше ниската цена на петрола, а от друга - очакванията за повишение на лихвите от страна на Фед.

Възстановяването при петрола с около 50% над дъното му, както и по-слабо агресивни коментари от страна на резерва, инициираха сериозно повишение на световните борсови индекси през последните пет седмици.