Уорън Бъфет, известен като „оракулът от Омаха“ често прави големи залози на малък брой компании. И докато това е стратегия, дала му възможност да бие пазара през последните десетилетия, често някои от залозите му имат трудни моменти.

Какъв по-добър момент за инвеститорите да се възползват от моментните колебания и да купят избраните от Бъфет компании, на които той продължава да залага (да ги държи в портфейла си) на по-ниска цена от гениалния инвеститор?

Ето осемте най-големи позиции в портфейла на Бъфет, по последни данни:

8. Wal-Mart

Акциите на най-голямата търговска верига в САЩ са се понижили с 30% през тази година и се търгуват далеч под най-ниските си нива от началото на годината при 91 долара. Това обаче не притеснява Бъфет, като той държи 56.2 милиона акции на компанията на стойност 3.6 милиарда долара.

При предходното тримесечие позицията е в размер на 60.4 милиона акции на стойност 4 милиарда долара. Все пак Бъфет е намалил позицията си, но с по-малко от 10%.

7. Procter & Gamble

В края на септември Berkshire Hathaway е държал 52.8 милиона акции на компанията за потребителски стоки, или без промяна спрямо предходното тримесечие. Това оценява инвестицията на фонда на Бъфет в размер на 3.8 милиарда долара.

Привързаността на Бъфет към акциите на Procter & Gamble обаче се понижава. През миналия ноември фондът му обяви, че ще придобие звеното на компанията за производство на батерии Duracell. На практика Бъфет ще замени дела си в компанията за производителя на батерии, което ще включи 1.7 милиарда под формата на кеш при приключването на трансфера.

Акциите на компанията са се понижили с над 16% от началото на годината, въпреки че са смятани за едни от най-стабилните на пазара в своето представяне. Компанията обяви повишение на дивидента си с 3% през април, което бе 59-а поредна година, в която тя увеличава изплащания дивидент. Дивидентната й доходност в момента е при ниво от 3.5%.

6. Phillips 66

Смяташе се, че Бъфет е излязал от международната енергийна компания през второто тримесечие на годината. Както се оказа обаче, той е „затъмнил информацията“ във връзка с дела си в компанията - практика, често прилагана от големите фондове, когато искат да увеличават инвестициите си в определена компания.

В края на сепетември стана ясно, че фондът на Бъфет държи 61.5 милиона акции на Phillips 66, на стойност 4.7 милиарда долара. За разлика от големите имена в сектора, средно голямата компания е избегнала срива в цената на акциите си с понижението в цената на петрола.

5. American Express

Финансовият сектор се радва на интерес от страна на Бъфет. Berkshire Hathaway държи 151.6 милиона акции от American Express към края на септември, на стойност 11.2 милиарда долара. Инвестицията се запазва без промяна спрямо предходното тримесечие.

През май бордът на директорите гласува обратно изкупуване на акции на стойност 150 милиона долара и повишение на дивидента с 12%, до 0.29 долара на акция. Berkshire Hathaway има също така по-малки позиции в Mastercard и Visa.

4. International Business Machines

IBM беше най-зле представящата се компания в индекса на сините чипове Dow Jones Industrial Average през изминалата година, като ситуацията не се променя съществено през тази година. Въпреки това Бъфет продължава да вярва в компанията.

През третото тримесечие той е повишил дела си в технологичната компания до 81 милиона акции спрямо 79.6 милиона акции тримесечие по-рано.

Приходите на компанията се понижават в последните 14 тримесечия. През октомври IBM обяви програма за обратно изкупуване на стойност от 4 милиарда долара към настоящия лимит от 2.4 милиарда долара.

3. Coca-Cola

Това е една от най-постоянните позиции в портфейла на Бъфет. Той твърди, че никога няма да продаде дела си в компанията за безалкохолни напитки. През септември Berkshire Hathaway отчете традиционните 400 милиона акции в нея, на стойност 16 милиарда долара.

Компанията е активна в настройването си към потребителските вкусове. Наскоро тя обяви, че е купила 16.7% дял в производителя Monster Beverage, повиши стратегическата си позиция в Keurig Green Mountain и пусна нова млечна напитка Fairlife.

През август тя загуби миноритарен дял в Suja Juice, прадаваща органични студено-пресовани сокове.

2. Kraft Heinz

Позицията на Berkshire Hathaway в новооснованата Kraft Heinz вече е официално обявена в последния тримесечен отчет. Сделката създаде една от най-големите компании за храни в света.

Бъфет държи дял от 325.6 милиона акции в новата компания на стойност 23 милиарда долара. През ноември компанията обяви ръст от 4.5% в дивидента си и дивидентна доходност от около 3.2%.

1. Wells Fargo

Най-печелившата щатска банка е също така и най-голямата инвестиция на Бъфет. Фондът държи 470.3 милиона акции от банката на стойност 24.1 милиарда долара. От началото на годината акциите на банката се търгуват без съществена промяна, като се отличават с дивидентна доходност от 2.7%.