Щатските индекси върнаха част от спечеленото по-рано през деня, при затварянето си, но въпреки това индексът S&P 500 приключи при най-високото си ниво от 22 юли на миналата година.

Технологичният Nasdaq от друга страна завърши на отрицателна територия, воден от спада на биотехнологичните му компоненти.

„Точно в момента за пазара е истинска трудност да намери катализатор за по-нататъшно повишение“, според Арт Хоган, главен пазарен стратег в Wunderlich Securities.

Енергийните компании завършиха вчерашната сесия с повишения от над 2%, след като щатският суров петрол поскъпна с 1.4% до ниво от 50.36 долара за барел. Това бе първото му приключване над психологическата граница от 50 долара от 21 юли на миналата година.

Все повече стават пазарните експерти, очакващи ръстът на суровината да продължи в посока на следващата кръгла граница от 60 долара за барел.

Моментно вчера, индексът на сините чипове Dow се повиши над психологическата граница от 18 000 пункта, за пръв път от 28 април насам.

„Пазарът се търгува под 2 100 пункта, толкова дълго, че задържането над това ниво вчера се предопредели от вкарване на малко свеж ресурс, закриване на малко къси продажби... Фактор е и очакванията за запазване на ниски лихви още дълго време“, според Брус Битълс, главен инвестиционен стратег в RW Baird.

Компаниите от здравния сектор натежаха най-много върху широкия S&P 500, след като акциите на Biogen, затвориха с над 12.5% надолу, в резултат на разочароващи резултати и оценки за медикамента на компанията за лечение на множествена склероза.

Още една компания в сектора - Alexion Pharmaceuticals, регистрира сериозен спад от над 10%, след като обяви, че резултатите от опитите в „късна фаза“ с медикамента й Soliris, не са отговорили на първоначалните очаквания.

„Когато са налице две негативни събития, случващи се в един отрасъл в един и същи момент, то ефектът му е върху целия сектор“, според Майк Бейли, директор в FBB Capital Partners.

Европейските акции приключиха вчерашния ден с повишения от над 1%.