Азиатските индекси регистрираха спад в първия ден на новата седмица след разочароващите данни, дошли от пазара на труда в САЩ и възобновените опасения за състоянието на китайската икономика.

Междувременно цената на петрола се повиши вследствие на проблемите, свързани с доставката на суровината от Канада, в резултат на горските пожари там.

Индексът MSCI Asia-Pacific запази стойността си без изменение. Корейският Kospi се понижи с 0.6%, докато шанхайският основен индекс загуби повече от 2% от стойността си. Загуби регистрираха още индексите в Малайзия, Индонезия и Тайланд.

Данните за търговията на Китай посочиха по-голямо понижение на вноса и износа в страната от очакванията през април.

Японският Nikkei наруши тренда и се повиши с 0.6% - предвид на преустановеното на този етап поскъпване на йената спрямо долара.

„Доларът се възстанови спрямо азиатските валути през май и азиатските пазари се понижават“, коментира Масахиро Ичикава, главен стратег в Sumitomo Mitsui Asset Management, цитиран от CNBC.

Доларът се търгува с повишение от 0.2% спрямо йената, до ниво от 107.29 йени, след като през изминалата седмица щатската валута регистрира 18-месечен минимум при ниво от 105.55 йени.

Южнокорейският вон, индонезийската рупия и малоазийският рингит се понижиха до най-ниските си стойности от шест месеца насам спрямо долара през последните дни.

Щатските индекси регистрираха минимални повишение в петък, като фючърсите им сочат отваряне леко на отрицателна територия. Заетостта в САЩ през април възлезе на 160 000, или значително под средните очаквания на пазара за стойнисти от над 200 000.

„По-висок от очакванията годишен ръст на заплащането държи живи надеждите за повишение на лихвите от страна на Фед, но нарастващите рискове отлагат подобно решение“, смята Ричард Грейс, валутен стратег в Commonwealth Bank.

Еврото се търгува без съществена промяна спрямо долара при нива от 1.1408, след като моментно се понижи до 1.1380, или най-ниската му стойност от 29 април насам.

Доларовият индекс регистрира ниво от 94.05 пункта, или най-високото от 28 април.

Австралийският долар се търгува без съществена промяна при 0.7373, след като загуби над 1% от стойността си в петък спрямо щатския. Решението на австралийската централна банка да намали нивото на лихвите стоеше в основата на поевтиняването на валутата.

Брентът добави 1.4% към стойността си, до 46.02 долара за барел, а щатският суров петрол нарасна с 1.9%, до 45.51 долара. Спод цената на златото се понижи с 0.3%, до 1 284 долара за унция.