Петролът се понижи до нов дванадесет годишен минимум по време на азиатската борсова сесия. Брентът се търгува при нива от 30.49 долара за барел, или най-ниската му стойност от 2004-та година насам.

Поевтиняването на суровината до голяма степен бе предопределена от намаляването на дългите позиции на хеджфондовете. Бичите залози за петрола са най-малки от 2010-та година насам.

Междувременно производствените цени в Китай се понижиха за рекордния 46-ти месец поред, което повиши опасенията за състоянието на китайската икономика. Това, в съчетание с поскъпването на долара, кара инвеститорите да са нервни относно бъдещето на петрола.

„Искаме да видим ясен сигнал, че Китай е достигнал дъното, а такива все още липсват“, коментира Майкъл Линч, президент на Strategic Energy & Economic Research, цитиран от Bloomberg. “Не съм убеден, че петролът може да поевтинее до 20 долара, заради скъпия долар, но това ниво определено е реалистична възможност“, допълва още специалистът.

Медта също се понижи до седемгодишен минимум, което инициира силен спад в акциите на добиващите суровината компании. Книжата на Freeport-McMoRan затвориха с понижение от 20%.

Освен към безпрецедентното поевтиняване на петрола и металите, вниманието на инвеститорите е насочено още към Китай и юана.

Щатският индекс S&P 500 затвори вчера с минимално повишение от 1.6 пункта до 1 923.67 пункта, като рано тази сутрин фючърсите му се търгуват с понижение от над половин процент.

„Налице е усещане сред пазарните участници, че се формира нещо като дъно в настоящата корекция. Трябва да станем свидетели на по-явно повишение обаче, което да докаже че има хора склонни да излязат и да купуват“, смята Джеф Карбон, управляващ партньор в Cornerstone Financial Partners. „Като цяло смятам, че настоящата година ще е добра за инвеститорите, въпреки лошия старт“, допълва още анализаторът пред финансовото издание CNBC.