Азиатските индекси се повишиха от едномесечния си минимум, след като йената продължи да поевтинява, а суровините да поскъпват.

Петролът поскъпна до най-високата си стойност от ноември на миналата година насам. Щатският суров петрол добави 1.2% към стойността си днес, до ниво от 46.75 долара за барел с доставка през юни.

Щатската инвестиционна банка Goldman Sachs завиши прогнозите си за суровината до 50 долара за барел през второто полугодие спрямо очаквания от 45 долара през март.

Поскъпването на петрола съдейства за ръста и на металите. Алуминият добави 1.4% към стойността си по време на търговията в Лондон - след данни за понижение на производството на Китай с 1.2% през април на годишна база.

Акциите в Хонконг отбелязаха съществен ръст, в резултат на спекулациите, че ще бъде регистриран съществен напредък в търговските връзки с борсата в Китай. Шанхайският основен индекс обаче се търгува близо до двумесечния си минимум.

„Световният ръст остава слаб и несигурността, свързана с Фед и Китай, продължават да са основни движещи за пазарите фактори“, коментира Шейн Оливър, стратег в AMP Capital Investors Ltd., дружество с активи на стойност 116 милиарда долара. „Повишение на лихвите през юни или юли от страна на Фед все още изглежда малко вероятно“, допълва още експертът, цитиран от финансовото издание Bloomberg.

Шансовете Фед да повиши лихвите до септември се оценяват на около 34% според инвеститорите.

От най-голямото управляващо дружество в света обаче – BlackRock, заявиха през изминалата седмица, че инвеститорските очаквания за лихвите, по отношение на тяхното запазване, са отишли „твърде далеч“.

Възстановяването в цените на суровините внася известно спокойствие сред инвеститорите, след като близо 1.8 трилиона долара бяха заличени от пазарите през първите две седмици на май.

Изявление на китайската централна банка, че ще продължи с облекчената си политика за стимулиране на ръста, до голяма степен подкрепи цените на металите и останалите основни суровини.