Преди около 3-4 години оборотът на Българска фондова борса надхвърляше 10 млн. лв. в повечето търговски сесии. Днес се борим с 1 млн. лв., а доста често по време на търговията има и периоди с 5-8, че и повече минути без сключена сделка.

Защо стана така? Само кризата ли е виновна за понижения интерес на инвеститорите? Не бих казал...

На борсата освен шепата качествени компании, има и доста дружества, стигнали до дъното през последните години. Днес ще разкажа за няколко от тях, но ще последва и продължение. Защото примерите са много.

1. Полимери АД

Плановете: Годината е 2007-а, а от Полимери обявяват, че планират до 2012 г. да инвестират над 100 млн. евро. Цели се технологично обновяване и постигане на висока енергийна ефективност на индустриалните процеси и осигуряване на висока степен на суровинна самостоятелност по отношение на доставките на топлоенергия.

Действителността: Днес пазарната капитализация на дружеството е под 3 млн. лв., а сделки с акциите на компанията не са сключвани през тази година. Компанията не предава отчети вече второ тримесечие, а самото предприятие работи с минимални мощности.

2. Холдинг Пътища

Плановете: Стремежът е след 2010 г. консолидираните продажби на икономическата група около „Холдинг Пътища" да възлязат на 1 млрд. лв., а печалбата да е 200 млн. лв. Това обявява през 2008 г. тогавашният изпълнителен директор на пътно-строителния холдинг Орлин Хаджиянков.

Действителността: Днес акциите на холдинга се търгуват за около 15 стотинки, след като преди години бяха достигнали цена от близо 50 000 лв. за брой. Сагата около дружеството започва с отделянето на притежаваните дружества в два подхолдинга. Единият от тях „Пътища и магистрали“ се отказа от правото да участва в увеличението на капитала на три от своите вече дъщерни дружества през 2010 г. Така трите най-големи и печеливши компании вътре в Холдинг Пътища станаха собственост на офшорки. Друга компании около холдинга Мостстрой (строил близо 80% от мостовете в страната) пък е в процес по несъстоятелност.

3. Оловно-цинков комплекс

Плановете: Ръководството на нашумелия със системните си екологични нарушения Оловно-цинков комплекс смята да превърне дружеството в един от най-модерните заводи в света за производство на цинк и цинкови сплави. Това бе обявено през 2011 г., месеци след като дружеството отчете загуба от близо 15 млн. лв. за година по-рано.

Действителността: Металурзите от кържалийското предприятие продължават своите протести. Те дори обявиха искания за затвор на собственика на ОЦК Валентин Захариев. От своя страна правителството се намеси и преговаря с банките - кредитори. Неизплатените суми само по фонд "Работна заплата" са над 1 млн. лв. В идните седмици ОЦК може да "осъмне" и с нов собственик.

Очаквайте продължение...