Азиатските индекси се повишиха в първия ден от новата седмица, след добрите данни за заетостта в САЩ в петък, както и коментари от страна на Джанет Йелън, които потвърдиха очакванията, че резервът няма да е агресивен в действията си.

Индексът MSCI Asia-Pacific се повиши с 0.7%, докато японският Nikkei нарасна с 0.2%, след като се понижаваше в началото на деня. Финансовите пазари в Китай са затворени за национални празници.

Петролът се търгува при ниските си нива от края на миналата седмица.

Лихвите по двугодишните щатски облигации се запазиха при ниво от 0.736%, или близо до едномесечния си минимум от 0.725%. Лихвите по десетгодишните облигации се понижиха до 1.757% - най-ниската им стойност от месец.

„Пазрът на труда в САЩ е стабилен, но възходящият натиск върху възнаграждението на работещите е минимален. Това е факт от дълго време и освен ако не се промени, инвеститорите ще продължават да се фокусират върху коментарите на Йелън“, смята Коичи Йошикава, изпълнителен директор на звеното за инвестиции на финансовите пазари на Standard Chartered Bank.

„Спадът в цената на петрола прави за инвеститорите по-лесно решението да купуват облигации. Японските инвеститори купуват чуждестранни облигации, което съдейства за намаляването на лихвите по дългосрочните облигации“, коментира още Йошикава.

Хеджфонд мениджърите купуват обратно валутите на развиващите се страни, които разпродаваха силно през изминалата година. Малоазийската валута се повиши до осеммесечен връх, докато индийската рупия се търгува близо до тримесечен връх.

Брентът се понижи до нива от 38.19 долара за барел с доставка през май, или най-ниската му стойност от месец насам. Загубата му за деня бе от близо 1%.

Поевтиняването на суровината се случи в края на миналата седмица, когато от Саудитска Арабия заявиха, че няма да подкрепят споразумение за замразяване на производството, в което не участва Иран.

Фючърсите на щатския суров петрол загубиха 1.3% от стойността си, до ниво от 36.33 долара за барел - най-ниското от три седмици насам.