Азиатските индекси се повишиха, водени от ръста на фючърсите във Великобритания след данни, посочили намалели шансове за излизане на страната от границите на ЕС.

Паундът регистрира най-голямото си повишение от 2009 година насам. Йената поевтиня, заедно със златото и щатските облигации, които се приемат като спасителни активи.

Индексът, следящ представянето на азиатските пазари - MSCI Asia Pacific Index, добави 1.6% към стойността си преди планирания за тази седмица референдум в страната. Японският Topix се повиши с 2.3%.

С над 2% стартира търговията си и основният немски индекс DAX, като фючърсите на широкия S&P 500 се търгуват с повишение от около 1%.

Петролът поскъпна с близо половин процент, а брентът се търгува при нива около 49.50 долара за барел с доставка през август.

Златото отстъпи от петмесечния си връх и се разменя при нива от 1 283 долара за унция, след като моментно премина психологическата граница от 1 300 долара за унция в края на миналата седмица.

Новите социологически проучвания сочат повишена подкрепа за оставане на Великобритания в границите на ЕС до 45%, след убийството на проевропейския британски политик Джо Кокс в четвъртък миналата седмица. Преди това гласовете за напускане превишаваха тези за оставане с три процентни пункта.

„Волатилността преди гласуването най-вероятно ще се запази, като нагласите на британците е възможно да се променят в последния момент“, според Нийл Деган, изпълнителен директор на Peak Asset Management LLC в Мелбърн, цитиран от Bloomberg.

Според залозите на бетинг компаниите, шансовете за напускане на Великобритания се оценяват на 31%, след като бяха достигнали рекордните 44% преди убийството на Кокс.

Царевицата поевтиня с 2% на стоковите пазари - след шест поредни седмици на ръст. Соята загуби 1.2% от стойността си, след ръст от 2.6% предходната сесия.