Азиатските индекси се повишиха в последния ден на седмицата, водени от поевтиняването на долара и поскъпването на петрола до най-високата му стойност за тази година.

Щатските индекси приключиха вчерашния ден с пореден ръст, като широкият S&P 500 добави 0.66% към стойността си - до най-високото си ниво на затваряне от 31 декември на миналата година.

Индексът MSCI Asia-Pacific нарасна с 0.9%, като заличи загубата си от началото на годината. През тази седмица показателят увеличи с 2.4% стойността си, а ръстът му за месеца е в размер на 10.3%. Водещите китайски индекси добавиха по близо 2%.

Данни от Китай посочиха най-ускорения ръст в цените на имотите от близо две години през февруари, благодарение на силното търсене в големите градове. Инвеститорите все още се притесняват обаче от опасенията за прегряване на имотния пазар в някои региони.

Японският Nikkei продължава да се разграничава от общите позитивни настроения и се понижи с 1.7%. Поскъпването на йената спрямо долара е основният фактор, тежащ над индикатора.

„През тази седмица станахме свидетели на решения за монетарната политика на водещи централни банки по света и изглежда, че ниските лихви и стимулите ще продължат и в бъдеще“, според Бен Ле Брун, пазарен стратег в ОptionsXpress, цитиран от CNBC.

В допълнение, оптимизмът за достигане на сделка между водещите световни производители на петрол за замразяване на производството също съдейства за поскъпването на петрола на международните стокови пазари.

Страните от ОПЕК, водени от Саудитска Арабия, и производителите извън картела, водени от Русия, ще се срещнат на 17 април в Катар, където се очаква да бъде сключена първата сделка, свързана с производството от 15 години насам.

След поскъпване с над 10% за последните две сесии, брентът достигна ниво от 41.60 долара за барел - най-високото от три месеца насам.

Медта се повиши с 1%, до четиримесечен връх при ниво от 5 120 долара за тон, а среброто нарасна до четири и половина месечен връх при 16.11 долара за унция.