Румънските взаимни фондове значително отстъпват по доходност на българските си еквиваленти, сочи проучване на Profit.bg.

Доходността на агресивните фондове в северната ни съседка варира в повечето случаи между 20 и 30% за последните 12 месеца. В същото време, първите 5 в България надхвърлят 100-те процента за същия период.

Широкият индекс BET-C, следящ изменението на всички търгувани на Букурещката фондова борса компании, без фондовете, се повишава с около 34% за последната година, а BET, следящ 10-те най-ликвидни дружества , с 18 на сто.

В същото време българският SOFIX скача със 75% за периода, а широко коментирания с липсата на представителност BG40 - с над 220 на сто.

Един от лидерите в Румъния BG Maxim, управляват от BT asset management - част от групата Banca Transilvania, регистрира доходност от малко над 30% за година. Балансираният фонд на същото управляващо дружество от своя страна, BT Сlasic, е с възвращаемост наполовина от тази - около 15 на сто.

При друга от известните фирми в северната ни съседка - Сertinvest - агресивният Intercapital доходността е малко над 17%, а балансираният Сapital plus - 14 на сто.

При BCR Аsset management водачът BCR expert също е с резултат от около 17%. Управляваният от Тarget asset management - Fortuna classic e с доходност от 23 на сто за последните 12 месеца.

В България лидерите Капман Макс и Юг Маркет Максимум са с доходности от порядъка на 170% за година. Следващите три са също с трицифрени възвращаемости, със стойност от малко над 100%.

Също така следващите 15 фонда, допълващи 20-ката по този показател са с доходности между 50 и 100%. Дори нискорискови схеми, инвестиращи основно в облигации, формират ръстове от 25 на сто.