Известният инвеститор милиардер Джордж Сорос заяви в интервю, че китайската икономика се насочва към трудно приземяване, което ще влоши дефлационния натиск в световен мащаб и ще доведе до поскъпване на щатските облигации.

„Трудно приземяване на Китай е на практика неизбежно“, коментира Сорос в интервю за телевизионното издание Bloomberg Television от икономическия форум в Давос. „Аз не го очаквам, а го наблюдавам“, допълни още Сорос.

Сорос е натрупал богатство от 24 милиарда долара с големи залози на пазарите. В момента той има къси позиции в широкия щатски индекс Standard & Poor’s 500 Index, пазарите на зависимите от суровините страни и азиатските валути, като в същото време купува държавни облигации.

Трудното приземяване на китайската икономика ще инициира ефект на „домино“ и при останалите пазари, според гениалния инвеститор.

Сорос е последният от големите инвеститори, които отправиха тревожни предупреждения. Преди него това сториха изпълнителният директор на DoubleLine Capital Джефри Гъндлах и Скот Майнърд от Guggenheim Partners.

Сорос стартира кариерата си в Ню Йорк през 50-те години на миналия век, като фондът му е носел среден доход за инвеститорите от около 20% за годините от 1969 до 2011 г., когато върна средствата на акционерите.

И докато Сорос не уточни точно какво влага в понятието „трудно презимяване“ за Китай, той смята, че реалният ръст на китайската икономика е 3.5%, а не обявените от правителството на страната 6.8%.

Нездравословните нива на дълг на Китай, както и отливът на капитали от страната, са други признаци за „трудното приземяване“ на икономиката.