Перспективите за растежа пред българската икономика се подобряват в последните месеци и това ще изведе ръста на БВП на положителната територия още в края на тази година. Това прогнозират анализаторите на УниКредит в последния си икономически доклад за икономиката на Централна и Източна Европа (ЦИЕ).

Последните прогнози на икономическите експерти от банката за България са, че страната ще завърши тази година с 0.1% ръст, а в края на следващата 2011 г. показателят ще е 2.8%.

Това е повишение с 0.6 процентни пункта както за 2010 г., така и за 2011 г., дължащо се на индикациите от последните месеци, че инвестициите се стабилизират, докато в същото време промишлеността започва да създава отново работни места.

Все още под потенциала

„Въпреки това вероятността икономическият растеж да достигне своя потенциал (оценяван на около 4% на годишна база) преди средата на 2012 г. е сравнително малка", се посочва в анализа. Като причина за това се посочва приспособяването на пазара на труда в някои сектори, ориентирани към вътрешното търсене, което не е приключило и в комбинация с високата норма на спестяване ще продължи да тежи на темповете, с които се възстановява индивидуалното потребление.

„Отложените структурни реформи най-вероятно също ще имат задържащ ефект по отношение на темповете, с които ще се възстановяват инвестициите и заетостта. И може би от най-голяма важност е обстоятелството, че все още много инвеститори продължават да смятат, че най-трудните тестове за възстановяването на гръцката икономика предстоят, което продължава да оказва отрицателен ефект както върху притока на чужд капитал така и върху разходите по обслужване на дълга и за българската икономика", обяснява Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк.

Третото тримесечие донесе възстановяване на промишлеността и експорта

Темпът на възстановяване на БВП през третото тримесечие на 2010 нарасна до 0.7% на тримесечие, като по този начин растежа на БВП на годишна база се завърна отново в положителна територия (0.5% през третото тримесечие) след пет поредни тримесечия на отрицателни стойности. Износът също набира скорост.

„Този впечатляващ резултат, според нас, отразява най-вече стабилното възстановяване на конкурентноспособността на промишлеността", посочват икономистите на финансовата институция в периодичния си доклад и правят интересния извод, че през третото тримесечие на 2010 БДС (брутната добавена стойност) за един отработен час в индустрията е с впечатляващите 13% над нивата от преди две години - когато кризата започна.

Допълнително потвърждение за възстановяването на българския индустриален сектор те виждат в подобряването на индекса на бизнес доверието, който през ноември се изкачи до -7 пункта, значително над дъното от -15 достигнато през август 2009 и доближавайки се до 10-годишната си средна стойност от -1 точки.

Данните за вътрешното търсене не са така оптимистични

Докато заетостта в експортно ориентираните сектори се подобрява като по този начин вече около една трета от икономиката е извън червената зона, то данните за секторите ориентирани към вътрешното търсене все още не са толкова обнадеждаващи.

„Спадът в индивидуалното потребление се изостри през третото тримесечие (-2.6% на тримесечна и -5.9% на годишна база), подчертавайки факта, че секторът на домакинствата ще има нужда от повече време преди да се присъедини към процеса на възстановяване", смята Кристофор Павлов.

Според него подобряването на заетостта през второто тримесечие на годината се дължи най-вече на сезонни фактори, а слабият ръст на кредита за домакинствата в комбинация с високата норма на спестяване, са допълнителни индикации, че все още домакинствата не се чувстват достатъчно сигурни за перспективата, пред която са изправени.

В допълнение към това, индикаторите за очакванията в секторите търговия и строителство - два сектора ориентирани изключително към вътрешното потребление - остават на ниски стойности въпреки лекото подобрение от последните няколко месеца, което сочи, че болезненото ребалансиране на тези сектори не е завършило и ще продължи още известно време.

Всичко това, като че ли идва да покаже, че впечатляващото възстановяване на износа няма да е достатъчно, за да спаси останалата част от икономиката, и индивидуалното потребление се превръща в Ахилесовата пета на българското възстановяване, се обобщава в анализа на УниКредит.

Добрата новина

Потокът от новини, свързани с инвестициите, се подобри, сигнализирайки, че двигателите на растежа са на път да си увеличат с още един считано от 2011 г. Така, очакванията на анализаторите от УниКредит са инвестициите да започнат да отчитат положителен принос към ръста на БВП и по този начин процесът на възстановяване на икономиката да стане по-широко базиран.

Силни страни:

Възстановена конкурентоспособност на експорта;

Нисък публичен дълг;

Подобрено усвояване на средствата от ЕС.

Слаби страни:

Висок частен корпоративен дълг;

Голяма уязвимост към заплахите произтичащи от икономическите проблеми на Гърция;

Ограничено място за маневри (от гледна точка на икономическата политика) в случай на нов външен шок.

Макроикономически показатели:


200820092010 (П)2011 (П)БВП (в млрд. евро)35,43535,938,1БВП на глава от населението (в евро) 4658463347675070ръст на БВП (годишна база)6,20%-4,90%0,10%2,80%Нетни ПЧИ (в млрд. евро)6,23,41,42ПЧИ % БВП17,59,63,85,3Безработица6,30%9,10%9,10%8,70%

Източник: УниКредит

Сн.: Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк