Позната е цифрата, че 60% от износа на България е за страните от ЕС. Това ще рече, че на старта на кризата ние се намираме в една недобра позиция. Това каза Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) по време на конференцията „Българската конкурентоспособност в условията на криза - предизвикателства и възможни решения", с организатори Института за икономическа политика и Фондация Ханс Зайдел.

Според него кризата се разви светкавично. „През септември ние търсехме човешки ресурс от чужбина, а през октомври вече започнахме да съкращаваме", припомни Велев.

Продажбите на индустриалния сектор у нас ще се свият с 30%, според прогнозата на АИКБ за първото тримесечие на 2009 г., спрямо предходното на 2008 г. „Продажбите в сектора на металургията, машиностроене, добивна промишленост и електротехника ще намалеят средно с 50%. При текстила и облеклото спадът на тримесечна база ще е от минус 40%, като по-сериозен спад се очаква при текстила. Понижението при козметиката ще е от 15 на сто", посочи Васил Велев.

Независимо от песимистичните очаквания на АИКБ, Велев коментира, че ще има сектори на икономиката ни, които ще регистрират ръст в края на първо тримесечие на тази година, макар и минимален. Такива са фармацията и хранително-вкусовата промишленост.

„Кризата идва неравномерно във времето и в дълбочина. Започва при първоешелонните сектори, минава през средните ешелони, като при потреблението и в крайните сектори още не е достигнала. По същия ред и ще си отиде", смята Велев - „Нямаме оптимизъм за бързо възстановяване на икономиката, просто защото картината в света не е обнадеждаваща. Ако нашият износ е спаднал с 27%, то в Япония спадът е от 45%. Очаква се глобална рецесия".

Въпреки това той допълни, че са налице първи положителни сигнали. „През февруари и март спадът в първоешелонните сектори, който започна в края на миналата година и се разви много бързо, е прекъснат. Очакванията са за задържане на това ниво при първоешелонните сектори до лятото и леко покачване през есента. Повтарям, че до тогава кризата няма да е достигнала до крайните ешелони. Така че за възстановяване на икономиката като цяло може да говорим през следващата година. Това ще стане бавно, като едва ли през следващите две-три години ще достигнем нивата на промишлеността от предкризисния период", смята Велев.

Според него риск за износа ни е обезценката на валутите на страните от региона, били те членки на ЕС, или не. „Знаете, че страните около нас обезцениха валутите си между 25 и 45%, което дава допълнително конкурентно предимство на тези държави", посочи председателят на АИКБ.

Като друг проблем за износа ни той посочи зараждането на протекционизма на Запад, който не е официален и не е афиширан, но е факт. „Не казваме, че България трябва да нарушава правилата на СТО, но трябва да вземем съответните мерки, които да неутрализират влиянието на протекционизма в Стара Европа и дъмпинговия внос, субсидиран от правителствата на страни, извън ЕС", посочи Васил Велев.