Първо се спука имотният балон в Китай. След това, през лятото на миналата година, се спука и балонът на китайския фондов пазар. Инвеститорите започват да се опасяват, че предстои и пукане на трети балон в страната – кредитния.

Особено с пълна сила важи това по направление на корпоративните китайски облигации, емитирането на които се развива при изключителни темпове през последните години.

За надуването на този балон до голяма степен съдейства пукането на предходните два балона, което накара инвеститорите да търсят други по-доходоносни инвестиционни алтернативи, смятат пазарни наблюдатели.

Твърде много облигации се предлагат на китайския пазар, включително и от имотни компании, които не могат да реализират обектите си вследствие на пукането на имотния балон, коментират анализатори. Тези компании се определят като „зомбита“ на дълговите пазари и могат да са тези, от които да започне дълговата криза.

„Според нас Китай е във фаза на троен балон, както и третия най-голям дългов балон на всички времена“, коментира Андрю Гартуейт, анализатор от Credit Suisse.

През изминалата година емитираните корпоративни облигации нараснаха с 21% спрямо 2014 година, като вече съставляват 21.6% от БВП спрямо 18.4% година по-рано, сочат данни на Societe Generale.

Предлагането на китайски държавни дългови книжа също се очаква да се повиши през тази година - до 1.4 трилиона юана спрямо 936 милиарда юана през изминалата.

В същото време правителството работи по един много важен проект – трансформирането на местния дълг на общините, във връзка с бума при инфраструктурните проекти, в общински облигации.

През тази година се очаква тази трансформация да повиши предлагането на общински облигации с 6 трилиона юана. Това са много облигации.