За всички е ясно, че регионът на Балканите се вижда от външните инвеститори като едно цяло, коментира Илиан Димитров, главен експерт Нови проекти в БФБ по време на семинар, на който бе представена платформата за регионална търговия SEE link.

Рядко на чужди събития инвеститорите говорят за конкретна държава от Балканите, като по-скоро споменават целия регион. И като общ пазар страните от региона биха били много по-видими, отколкото като самостоятелни.

Благодарение на регионалната платформа SEE link, на инвеститорите ще бъде предоставен достъп до пазарите на балканските страни. При първоначалното създаване на общата платформа се обмисляха различни варианти, включително за реална интеграция на пазарите. Това обаче би било изключително сложно - от юридическа гледна точка, затова е предпочетен вариантът за създаването на единна платформа.

Подобна система би дала по-лесен достъп до местните пазари, както на местно равнище, така и за инвеститорите в Европа, Америка и света.

Основоположник на идеятаса българската, македонската и загребската фондови борси. На този етап има разрешение за включване на борсите в Гърция и Сърбия. В момента се водят преговори за присъединяване на румънската борса, както и тази на Черна гора. Така Балканите, в по-голямата си част, ще са обединени в единна система.

Проектът стартира през април 2014 година с учередяване на фирмата SEE link от трите борси – на България, на Македония и на Хърватия, които участват с равен дял в дружеството. Той получи голяма финансова подкрепа от Европейската банка за възстановяване и развитие.

Тръжната процедура по избор на изпълнител се проведе през април, като между април и декември е създадена и платформата. Тя е много комплексна и изисква активното усилие на всички борси и разработчиците.

От декември до март е тестовият период, а официалният старт на системата беше дадена на 29 март тази година.

Какви са предимствата на SEE link?

Един от основните стремежи при създаването на системата е осигуряване на по-добра видимост на региона като цяло. Тя е конструирана лесно да включва нови пазарни оператори. Осигурява лесна връзка на инвестиционните посредници към нея.

Не на последно място, тя е първа по рода си „облачно базирана“ система, изключително технологична, която осигурява евтино решение за заложените цели. В настоящия си вид платформата може да бъде надграждана с допълнителни възможности, в съответствие с нуждите.

Платформата предоставя лесен достъп на инвестиционните посредници и техните клиенти до много пазари. Свързвайки се с нея, всеки посредник получава достъп до посредници от другите страни, които са включени, без да се налага да извършва други връзки с тях.

Платформата е създадена с унифицирани правила. Тя е FIX-базирана, или основана на стандартен формат за обмяна на финансова информация. Стандартизираният интерфейс помага да се преодолеят възможностите за големи различия и чрез единна платформа да се работи с всички пазари в региона. Тя до голяма степен минимизира различните регулации.

Разходите също са минимизирани. ЕБВР предоставя част от средствата за унифициране на системите. Политиката е да няма първоначална такса за включване на нови посредници до началото на 2018 година.

За инвеститорите най-големият плюс е лесният достъп до множеството пазари в региона. След като към нея се присъединят всички регионални пазари, всеки инвеститор ще получава реална информация в реално време и ще може да пуска поръчки за покупка и продажби, като по този начин ще постигне регионална диверсификация на инвестиционния си портфейл.

Най-малко до 2018 година няма да има допълнително оскъпяване. Платформата също така не води след себе си допълнителни регулаторни изисквания и ограничения.

Как работи платформата?

Всеки посредник сключва договор със SEE link, ставайки член на системата, като може да е местен брокер, изпълняващ брокер или и двете. Веднъж член, всеки от посредниците може да сключи споразумение с друг брокер на чуждестранна държава. По този начин връзките се осъществяват на чисто „юридическо ниво“.

Информация за това кои брокери са сключили договори може да се намери на страницата на SEE link. Всеки местен брокер може да сключи само едно споразумение с изпълняващ брокер в друга страна. Така се минимизират грешките и се постига по-голяма ефективност.

Как се свързват брокерите?

Чрез FIX API. Така се постига високоефективна директна връзка. Всички посредници, които се свържат с платформата, ще могат да предоставят на по-късен етап на своите клиенти котировки в реално време и да сключват сделки. Тази интеграция позволява последващото разработване и добавяне на допълнителни модули в техните платформи.

И двата посредника следва да разрешат подобен възможен директен достъп, за да е максимално удобно за клиентите. Допълнителните функции, които всеки клиент на един посредник ще получи, зависят от електронните платформи на посредниците.

Какви поръчки ще са допустими?

При разработването на изискванията се приложи подход, в който се подбраха най-често срещаните и приложими на всички възможно пазари видове поръчки.

По отношение на ценните книжа, които ще се позволят да се търгуват в платформата, всеки пазар ще преценява сам. За българския пазар това са всички акции, привилегировани облигации, права и ДЦК.

По отношение на поръчките възможностите ще са – пазарни, лимитирани и айсберг. Продължителността ще е - за деня, до дата и до отмяна.

Тези валидности трябва да са съобразени с правилата за работа на съответните пазари. Няма унифициране по отношение на валидността на поръчките на всеки от пазарите.

Информация за видимите компании през системата може да се получи на интернет страницата на платформата в сектора за инвеститорите. Там ивеститорите могат да получат и информация за часовете на търговия.

По въпроса за валутата

Местният брокер и изпълняващият брокер подписват договор. Чуждият брокер праща информация за банковата сметка, където се превеждат средствата, с които ще се осъществява търговията. Местният брокер депозира средствата на клиентите си.

Търговията се осъществява в местна валута. Например чужедстранните инвеститори, които ще търгуват с български акции, ще правят това в лева.

С какви точно средства ще захранят сметките си, зависи от услугите на техните инвестиционни посредници. Дали ще искат средствата в евро, в съответната чуждестранна валута или в лева, е решение на всеки посредник. След като сметката е захранена, могат да бъдат пускани поръчки за търговия.

По отношение на сетълмента

Важно е да се отбележи, че системата SEE Link няма за цел да унифицира процедурата по сетълмент на различните пазари. Напротив, на всеки пазар си действат съответните правила.

Чуждестранният посредник отваря сметка на местния посредник в тяхната депозитарна институция. Какъв вид ще са тези сметки зависи от законовата рамка в съответната държава. Системата няма отношение към начина на работа на депозитарите. Възможно е да се сключи договор с банка попечител, какъвто е примерът в Македония.

Всички борси, които се присъединяват с договор към платформата, осигуряват, чрез информационен FIX поток, пазарна информация за котировки към системата SEE Link.

Системата разпределя получената информация в реално време към всички посредници с право да я получават или местни брокери, сключили договор. Те ще могат да я предоставят на своите крайни клиенти чрез електронните си платформи.

Заедно със старта на системата бяха стартирани и два индекса, които към момента се образуват от дружества от първоначалните три борси. В някакъв бъдещ етап е напълно възможно индексът да се разширява с нови дружества.

Първият от двата индекса е базиран въз основа на фрий-флоута, а вторият е равно претеглен. Валутата е евро, а изчисленията са ежедневно на една минута. Те стартираха с начална стойност 100.

Платформата може да бъде надграждана, коментира Иван Такев, изпълнителен директор на БФБ, като допълни, че две са предпоставките за успеха й. Първата е разкриване на адекватна информация на английски език и вторият е надграждане на посттрейдинг възможностите.

На следващо място, в БФБ работим по два проекта за пускане на два нови асет класа за търговия, допълни още Такев. На първо място, сме в дискусия за стартиране на сегмент, на който да са достъпни чуждестранни инструменти, търгувани в САЩ и в Европа.

На следващо - работи се активно с БНБ за създаване на сегмент, на който да се търгуват български държавни ценни книжа. В момента, в който двата сегмента са готови, те ще станат достъпни и за платформата.

Общо четирима изпълнителни директори на фондови борси са потвърдили присъствие в седмото издание на организирания от Profit.bg форум Шумът на парите, на което една от темите ще бъде платформата SEE Link.

Повече за събитието може да намерите на profit.bg/forum или във Фейсбук.