Инвестициите във взаимни фондове имат няколко предимства – професионално управление, нисък праг на инвестицията (с възможност за месечни вноски) и шанс за по-висока доходност от банковите депозити (тук обаче трябва да се има предвид и повишения риск).

Определено този род инвестиционни схеми могат да привлекат част от депозитите у нас, предвид на случилото се в банковия сектор на страната в последните месеци.

Изборът на типа фонд е важна част от вложението ни. При него трябва да се съобразим с толерантността ни към риск и в зависимост от това каква потенциална загуба се сме склонни да приемем, да прибегнем към консервативен, балансиран, или рисков фонд.

Освен проверка на миналото представяне на фонда, трябва да прегледаме и в какви активи са инвестициите му.

Виж още: Как се представят най-доходоносните фондове последния месец?

Индексът на сините чипове SOFIX е добър измерител на това дали инвестиционните фондове са си свършили работата или не.

Портфолио-мениджърите на активно управляваните агресивни фондове (инвестиращи основна част от средствата в акции) ще са изпълнили своята задача, ако доходността на управлявания от тях фонд е по-добра или поне равна на представянето на индекса на сините чипове SOFIX.

Виж още: Пенсионните фондове с все по-големи инвестиции в акции

Трябва да се има предвид, че повечето фондове получават добра комисиона срещу това да управляват парите на довериниците им. В същото време, в исторически план, много малко фондове успяват да изпреварят по ръст индекса на сините чипове.

И това донякъде е напълно логично, предвид на факта, че дори най-агресивните фондове не са вложили всичките си средства в акции, а често прекомерната диверсификация размива доходността им.

Именно това води до тенденцията активно управляваните фондове често да изостават зад пазара при силен бичи пазар, макар и понякога да се представят по-добре при корекции. Какъв обаче е смисълът да насочвате средства към инвестиционен фонд, ако смятате, че пазарът ще върви надолу (в дългосрочен план)?

Историята сочи, че в дългосрочен аспект инвестициите в акциите са добро решение и традиционно носят по-добра възвращаемост от останалите инвестиционни алтернативи (поне на развитите пазари).

Основната разлика между пасивните и активните фондове е, че при активно управляваните фондове усилията на портфолио мениджърите са концентрирани върху това да открият правилните акции и подходящото време за тяхната покупка, така че да победят пазара, докато пасивният фонд просто “купува пазара”.

Така се получават абсолютна прозрачност и ниски разходи при ефективно управление. При индексните фондове цената на дяловете се определя не от уменията на мениджъра, а от движението на пазара като цяло.

Така инвеститорите могат да са сигурни, че няма да има субективни решения, а портфейлът на фонда е предварително зададен и ще изключва излишни разходи за управление.

Индексните фондове набират скорост в световен мащаб. Според прогнози инвестициите в този род пасивни фондове достигат 2.3 трлн. долара. Много специалисти прогнозират, че този род фондове ще продължават да изпреварват по резултати активно управляваните фондове.

На историческа база всички данни сочат, че при петгодишни цикли основната част от активните фондове се представят по-зле от основните индекси.

Така този род фондове са изключително удачен избор за инвеститори без сериозни знания и умения, които имат спестовна насоченост и по-дълъг хоризонт в своята инвестиционна активност.

Друго предимство на индексните фондове са ниските такси и комисиони. За сравнение комисионите, събирани от активно управляваните фондове, могат да достигат до 5% от инвестираните суми, без да има гаранции за бъдещ доход. При индексните фондове таксите за вход и изход са изключително ниски, което ги прави много ликвидни и достъпни за широката инвестиционна общност.

Допълнително доходността на инвеститорите в активните фондове се натоварва от разходите на фонда, управляващ средствата. В световната практика активно управляваните фондове разпределят около 50-60% от постигнатия доход, като останалите отиват за покриване на значителните им разходи.

За съжаление, на БФБ няма много индексни фондове, като от първи февруари тази година инвеститорите имат възможност да купуват индексен фонд, базиран на SOFIX – Алфа SOFIX Индекс. Той репликира индекса с неговите компоненти и съответните му тегла.

Историята сочи, че подобно на международните пазари, и у нас родните фондове не успяват да бият индекса. Това им се случи последните месеци, главно поради низходящата посока на индекса и вследствие на политическите и финансови сътресения.

Дори и в такава среда, едва пет фонда успяват да бият по доходност SOFIX за последната една година. За сравнение, само един фонд успяваше да го надмине по доходност при ръста му през последните две години.