След наблюдаваното стабилизиране на пазара ни през лятото, през септември започна ново задълбочаване на негативния тренд на БФБ. Тласък за това дадоха негативните новини около финансовата сфера в САЩ и Европа, появиха се и първите сигнали за настъпваща рецесия сред водещи световни икономики.

В отговор на това отделни правителства предприеха значителни антикризисни мерки в подкрепа на финансовия сектор и пазарите, като дори започнаха да съгласуват и координират действията си. Мерки започнаха да се предприемат и в посока подкрепа на реалната икономика, стимулиране на потреблението и защита на населението, заплашено от безработица.

Макар и прогнозите на инвеститорите да остават по-скоро песимистични за състоянието на световната икономика през 2009 г., пазарите реагираха положително на всеки появил се лъч светлина.

Нещо, което не се случи на БФБ. Защо за повече от два месеца не наблюдавахме поне минимална корекция на негативния тренд на пазара ни? С този въпрос се обърнахме към трима експерти от пазара. Ето и техните коментари:

Гено Тонев, инвестиционен консултант, Юг Маркет Фонд Мениджмънт

Много просто - страхът дотолкова е иззел контрола върху действията на инвеститори и спекуланти, че единственото, което ги кара да се чувстват добре е продажбата на още и още активи. Това важи не само за местните, но и за чуждестранните участници.

Страхът няма националност. Навън също цари паника и объркване, с тази разлика, че на по-развитите пазари кръгът от участници е много по-широк и разнороден, което означава висока ликвидност и истински „сблъсък" между мненията на купувачи и продавачи. Тук последните са мнозинство и затова не можем да наблюдаваме зрелищно представление с бикове и мечки, а по-скоро моноспектакъл с омръзнал на публиката актьор.

Иначе причини за спадовете не липсват. Поводи-още по-малко. Лошите новини идват една след друга от всички краища на света. Бъдещето няма как да е розово дори да се гледа с цветни очила, а особено ако е съчетано с порой от негативни оценки и прогнози.

Този микс от фактори не може да не влияе на инвеститорите и резултатът е факт - липса на дори една позитивна идея и почти пълен контрол на паниката върху инвестиционните решения. Вижте днешната сесия на БФБ например. Подобна ситуация наблюдавахме преди година, но с обратен знак.

Нека уточня само, че не се опитвам да давам оценка на нечии действия. Не твърдя, че са грешни, нито обратното. Просто в моите очи поведението на инвеститорите по света (и у нас) като че ли скъса с рационалността и се предаде в ръцете на хаоса. Но, кой знае, може това да е правилният начин на действие. Толкова невероятни доскоро неща се случиха, че вече спрях да се изненадвам.

Стефан Ангелов, главен брокер, Варчев Финанс

Една от причините за постоянния спад на БФБ е ниската ликвидност на пазара, която се дължи на различни фактори. Именно ниската ликвидност не позволява за бързото разпродаване на пакети от акции на големи институционални инвеститори, което ги принуждава да го правят дълго време.

Голямото предлагане на пакети финансови инструменти при появата на лек оптимизъм на пазара бързо охлажда апетита към рискови активи и връща цените в низходящата им линия. Липсата на свеж паричен ресурс от страна на взаимните фондове, наличието на големи неликвидни портфейли, нуждата от постоянно освобождаване на ликвидни акции с цел поддържане на ликвидност, намаля търсенето на акции и превръщането на фондовете в постоянни продавачи.

Изтеглянето на чуждите инвеститори от капиталовият ни пазар и разпродаването на големи пакети акции принуждава родните играчи да поемат активите, но естествено при значително по-ниска цена.

Друга причина е все още отразяването в цените на акциите на негативните очаквания от кризата в реалната икономика и абдикирането на държавата от проблемите на капиталовият ни пазар.

В момента инвеститорите виждат голяма заплаха в реалната икономика, която те първа ще се проявява принуждавайки ги да продават без оглед на цената.

Северин Въртигов, портфолио мениджър, БенчМарк Асет Мениджмънт

Българският капиталов пазар в продължение на над десет месеца копираше движението на международните борси. През последния месец обаче се забеляза известна корекция на низходящото движение на глобално ниво, а през това време основните индекси на БФБ просто забавиха спада си.

При текущата ситуация не смятам за уместно да се анализира влиянието на международните процеси върху БФБ, при положение че крайният негативизъм на повечето участници на пазара и пасивността на институционалните инвеститори са основната движеща сила.

От друга страна, слабата ликвидност и сравнително ниският процент на свободно търгуеми акции на повечето компании отблъскват и малкото външни инвеститори, проявили интерес към българските публични компании.

Очакванията за забавяне на растежа на икономиката и за степента на влиянието на финансовата криза върху публичните компании накараха инвеститорите да прибегнат към панически разпродажби, което е и основната причина за непрекъснат едногодишен спад на пазара.

Материалът е с информационен характер! Написаното не е препоръка за покупка и/или продажба на ценни книжа! Коментарите отразяват личната позиция на автора!