Apple ще започне да отстраняването на проблем със сензорните дисплеи при някои модели iPhone, но това няма да излезе безплатно на засегнатите потребители, съобщава БГНЕС.

През август беше докладван извънредно голям брой брой потребители на iPhone 6 и iPhone 6 Plus, които подадоха оплаквания, че устройствата им са засегнати от „болестта на докосването” (Touch desease). Това доведе до възбуждането на дело срещу компанията по обвинение в измама и нарушаване на законите за защита на потребителите.

Накратко, т.нар. Touch disease е състояние, което засяга TouchID сензора и екрана на устройството. Най-често то се изразява в трептяща сива лента в горната част на дисплея или въобще нефункциониращ тъчскрийн. Независими техници установиха, че проблемът е причинен от начина, по който компанията прикрепва чиповете, контролиращи тъчскрийна към дъното на двата модела телефони. Тези чипове са без достатъчно уплътнение, което иначе има за задача да усилва и стабилизира елементите по дисплея.

Сега, след три месеца отрицание, от „Епъл” най-сетне признаха съществуването на дефекта, но все още отказват да поемат отговорност, прехвърляйки вината на „непохватните си потребители”, които „многократно са изпускали телефоните си върху твърда повърхност и така са довели до допълнителното натоварване на устройството”.

Компанията не само обвинява клиентите си, но и ги принуждава да се охарчат с близо 150 долара за ремонт. Въпреки че това е половината сума, която обикновено взима за поправка на извънгаранционни устройства, анализаторите от технологичните среди се бунтуват срещу подобно заплащане. Според тях е крайно недопустимо „Епъл” да искат от своите потребители да плащат за недостатък на дизайна, който е създаден по тяхна вина.

Според изпълнителния директор на iFixit Кайл Вийнс, „болестта” се е проявявала и при телефони, които никога не са били изпускани или третирани с невнимание. Освен това той е получил сведения от свои източници в „Епъл Джиниъс”, които са разкрили, че телефоните всъщност не се ремонтират, а просто се заменят за нови, като по този начин се губят данните от предишното устройство.

Ако тези твърдения се окажат истина, на „Епъл” ще им бъде трудно да се измъкнат невредими от съдебната битка, отбелязва БГНЕС.