Saudi Aramco изпревари Apple и вече е компанията с най-голяма пазарна капитализация в света, след като по-високите цени на петрола оскъпиха акциите на най-големия износител на суровината в света до рекордно високи нива. В същото време разпродажбите на фондовите борси понижиха пазарната капитализация на производителя на iPhone.

Пазарната стойност на петролната компания на Саудитска Арабия вчера бе 2.426 трлн. долара, надхвърляйки тази на Apple (2.415 трлн. долара) с над 10 млрд. долара.

Това е първият случай, в който Saudi Aramco си връща първото място от 2020 г. насам, който идва след разпродажбите на акциите на технологичните компании от началото на годината, информира FT.

В началото на януари Apple стана първата, която достигна 3 трлн. долара пазарна капитализация, въпреки че акции й пострадаха в последните месеци.

Саудитска Арабия инвестира 50 млрд. долара в петролния си капацитетСтраната е подложена и на натиск от страна на САЩ да увеличи производството на фона на растящите цени

Производителят на iPhone се справя по-добре от някои други технологични компании, като акциите на компанията поевтиняват с 19% от достигнатия през януари връх. Книжата се обезцениха с 5.2% до 146.50 долара вчера, като това е най-ниското ниво от ноември.

Apple наскоро отчете най-доброто си тримесечие по отношение на приходите, но главният изпълнителен директор Тим Кук предупреди, че недостигът при предлагането и локдауните в Китай се очаква да струват на компанията 8 млрд. долара през настоящето тримесечие.

Някои анализатори поставят под въпрос сравнението между двете компании, имайки предвид факта, че Apple е публична компания, основана в гараж в Калифорния през 1976 г., а Saudi Aramco е държавен петролен гигант с с малко количество свободно търгуеми акции.

Saudi Aramco набра рекордните 25.6 млрд. долара през 2019 г., когато Саудитска Арабия, която притежава 94% от компанията, предложи 1.5% от книжата в най-голямото първично публично предлагане (IPO) в света.

Акциите на Saudi Aramco, които се търгуват на борсата в Рияд, поскъпват с 28% от началото на годината и са на рекордните 46 саудитски риала (12.27 долара).

Цените на петрола, които скочиха до 14-годишен връх от 139 долара за барел през март след руската инвазия в Украйна, помогнаха на някои от най-големите петролни компании в света да отчетат рекордни печалби през първите три месеца на годината.

Saudi Aramco също се очаква да обяви повишение в печалбата в неделя. Нетната печалба на компанията нарасна повече от два пъти през 2021 г. до 110 млрд. долара.