Azul Airlines е глобалният лидер в авиационната индустрия за 2022 г.

1924
Azul Airlines е глобалният лидер в авиационната индустрия за 2022 г.

© Pixabay

Бразилската Azul Airlines (AD) е глобалният лидер в авиационната индустрия за 2022 г. 88,93% от полетите й през годината са без закъснения, сочи проучване на консултантската компания Cirium, базирана в Портланд, Орегон. Анализаторите й следят над 35 милиона полета годишно, които представляват над 97% от всички извършени в световен мащаб.

На второ място е класирана японската ANA (88,61%), следвана от японския държавен превозвач JAL (88%).

Индустрията през 2022 г. бе изправена пред редица предизвикателства, особено в Европа и Северна Америка – много авиокомпании и летища се сблъскаха с прекъсвания и закъснения на полетите, а други – особено тези в Азиатско-тихоокеанския регион, тепърва излизат от ограниченията, свързани с пандемията. Въпреки това много авиокомпании и летища по света се справиха с проблемите и отчетоха отлични резултати, твърдят анализаторите на Cirium.

Пътникът, съчетаващ работа и почивка, е новият любимец на авиоиндустриятаТъй като корпоративните пътувания не са се възстановили напълно, сектора все по-често разчита на т.нар. “bleisure” пътници

„През 2022 г. индустрията трябваше да предвиди и да се справи с внезапното възстановяване на пътуванията. Когато то най-накрая се случи авиокомпаниите, летищата, доставчиците на аеронавигационни услуги и други заинтересовани страни, се изправиха пред проблема с недостига на персонал и достатъчен капацитет. Закъсненията и анулациите се превърнаха в основна грижа за индустрията. С течение на времето операциите се подобриха значително и 2023 г. изглежда обещаваща за сектора”, отбеляза Джеръми Боуен, главен изпълнителен директор на Cirium.


За втора поредна година Delta Air Lines (DL) – една от най-старите и най-големите авиокомпании в САЩ, базирана в Атланта, Джорджия, е отличена с платинената награда за глобални оперативни постижения. Тя е и регионален лидер за Северна Америка, наред с Thai AirAsia – за Азия и Тихия океан, Oman Air – за Близкия изток и Африка, Azul – в Латинска Америка, и Iberia – в Европа.

Японската StarFlyer е водещият глобален нискотарифен превозвач, а токийското летище Ханеда (HND) – едно от двете международни летища, които обслужват полетите до столицата на Япония, е най-доброто в света.

Първите четири места в европейската класация са заети от испанските авиопревозвачи Iberia (IB), Air Europa (UX) и нискотарифните Iberia Express (I2) и Vueling (VY). Топ 5 затварят Austrian Airlines (OS).

Европейският лидер Iberia e базиран на летище Мадрид–Барахас. 85,87% от полетите му през миналата година са кацнали навреме през 2022 г. Компанията, основана през 1924 г., сключи споразумение за сливане с British Airways през 2010 г. под името International Airlines Group (IAG) – третият по приходи авиационен холдинг. Двете авиокомпании обаче продължиха да летят под собствените си брандове.

Българският бизнес

Подобни статии

Facebook Коментари

Добави коментар

Екипът на Profit.bg Ви благодари, че използвате кирилица за вашите коментари.
В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и лични нападки или обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа, той ще бъде изтрит от модератора на сайта.

Абонирайте се за електронния
информационен бюлетин на Profit.bg