Бразилската Azul Airlines (AD) е глобалният лидер в авиационната индустрия за 2022 г. 88,93% от полетите й през годината са без закъснения, сочи проучване на консултантската компания Cirium, базирана в Портланд, Орегон. Анализаторите й следят над 35 милиона полета годишно, които представляват над 97% от всички извършени в световен мащаб.

На второ място е класирана японската ANA (88,61%), следвана от японския държавен превозвач JAL (88%).

Индустрията през 2022 г. бе изправена пред редица предизвикателства, особено в Европа и Северна Америка – много авиокомпании и летища се сблъскаха с прекъсвания и закъснения на полетите, а други – особено тези в Азиатско-тихоокеанския регион, тепърва излизат от ограниченията, свързани с пандемията. Въпреки това много авиокомпании и летища по света се справиха с проблемите и отчетоха отлични резултати, твърдят анализаторите на Cirium.

Пътникът, съчетаващ работа и почивка, е новият любимец на авиоиндустриятаТъй като корпоративните пътувания не са се възстановили напълно, сектора все по-често разчита на т.нар. “bleisure” пътници

„През 2022 г. индустрията трябваше да предвиди и да се справи с внезапното възстановяване на пътуванията. Когато то най-накрая се случи авиокомпаниите, летищата, доставчиците на аеронавигационни услуги и други заинтересовани страни, се изправиха пред проблема с недостига на персонал и достатъчен капацитет. Закъсненията и анулациите се превърнаха в основна грижа за индустрията. С течение на времето операциите се подобриха значително и 2023 г. изглежда обещаваща за сектора”, отбеляза Джеръми Боуен, главен изпълнителен директор на Cirium.

За втора поредна година Delta Air Lines (DL) – една от най-старите и най-големите авиокомпании в САЩ, базирана в Атланта, Джорджия, е отличена с платинената награда за глобални оперативни постижения. Тя е и регионален лидер за Северна Америка, наред с Thai AirAsia – за Азия и Тихия океан, Oman Air – за Близкия изток и Африка, Azul – в Латинска Америка, и Iberia – в Европа.

Японската StarFlyer е водещият глобален нискотарифен превозвач, а токийското летище Ханеда (HND) – едно от двете международни летища, които обслужват полетите до столицата на Япония, е най-доброто в света.

Първите четири места в европейската класация са заети от испанските авиопревозвачи Iberia (IB), Air Europa (UX) и нискотарифните Iberia Express (I2) и Vueling (VY). Топ 5 затварят Austrian Airlines (OS).

Европейският лидер Iberia e базиран на летище Мадрид–Барахас. 85,87% от полетите му през миналата година са кацнали навреме през 2022 г. Компанията, основана през 1924 г., сключи споразумение за сливане с British Airways през 2010 г. под името International Airlines Group (IAG) – третият по приходи авиационен холдинг. Двете авиокомпании обаче продължиха да летят под собствените си брандове.