Планът на германския автопроизводител BMW AG да премине изцяло към зелена електроенергия принуждава компанията да прибягва до някои необичайни енергийни източници, в това число и южноафрикански завод за биомаса, който работи на кравешка тор и птичи изпражнения.

Всичко това е част от опита на компанията да започне да осигурява необходимата й външна енергия изцяло от възбновяеми източници до 2020 г. За сравнение, делът й е 63% през миналата година.

Ако бъде постигната тази цел, това означава, че компанията ще купува чиста енергия на местно ниво за всичките си 31 производствени обекта в 14 държави.

BMW вече си осигурява електроенергия от разнообразни източници, като вятърни турбини в завода си в Лайпциг, например. Компанията също така използва метан от сметище близо до завода си в Южна Каролина, пише Bloomberg.

Опитите на BMW да премине към енергия от възобновяеми източници идва на фона на разходите на компанията в размер на милиарди долари за редица електромобили.

Твърденията на автопроизводители, че произвеждат по-чисти автомобили се следят внимателно, тъй като количеството електроенергия и суровини, използвани в производството на батерии, както и енергийните ресурси, заличават предимствата на колите, които нямат вредни емисии.

Огромната инвестиция и несигурността около това дали ще има възръщаемост поставиха под натиск цената на акциите на BMW, която се е понижила с 3.7% от началото на годината.

На практика BMW ще трябва да намери достатъчно допълнителна електроенегия от възобновяеми източници, равносилна на тази за захранването на 220 000 домове. Компанията ползва около 1 теравата електроенергия годишно.