Американският самолетен производител Boeing откри първия си завод в Китай, съобщава Reuters. В него ще се сглобява модела 737.

Изграждането на новата производствена мощност е стратегичска инвестиция, с помощта на която компанията се надява да получи предимство пред европейския си конкурент Airbus. Китайският туристически пазар е сред най-бързоразвиващите се в света, но през последната година развитието му бе помрачено от ескалацията на напрежението в търговския конфликт между САЩ и Китай.

По време на официалната церемония по откриването най-големият производител на самолети в света предаде на китайския държавен въздушен превозвач Air China първият от серията си най-продавани самолети от клас 737, който е довършен в завода в Джоушан, на 290 километра югоизточно от Шанхай. На събитието присъстваха висши представители на двете компании, на китайското държавно планиране, на авиационния регулаторен орган и стотици граждани.

През 2017 година Boeing инвестира 33 милиона щатски долара, за да получи мажоритарния дял в джойнт-венчър с китайската държавна самолетна корпорация COMAC. В довършителния център ще се монтират елементи от вътрешността на самолетите и ще се изработва специалното им оцветяване.

Базираната в Чикаго самолетостроителна компания е един от най-големите износители в САЩ, а един от всеки четири произведени от нея самолети за граждански цели през 2017 година е бил за потребителите в Китай. Според прогнозите азиатската държава ще поръча 7 700 нови аероплана през следващите 20 години на обща стойност от 1.2 трилиона щатски долара. Очаква се през следващото десетилетие Поднебесната империя да изпревари Съединените щати като най-големия пазар на самолети в света.

Новото съоръжение ще облекчи и работата на завода на компанията в Сиатъл, където производството на 737 се "задъхваше", а поръчките се бавеха заради натоварения график.

Ръководството на Boeing обаче отчита като най-голям риск проблемите в търговските взаимоотношения между Пекин и Вашингтон. До този момент китайските управляващи не са наложили нови мита върху вноса на летателни апарати.