През последният месец сме свидетели на силна турболенция, както на международните пазари, така и у нас. Ето какво ни предстои през настоящата седмица според трима експерти от капиталовия ни пазар:

Петър Пешев, брокер в Бул Тренд Брокеридж

След силните разпродажби от миналата седмица, най-вероятно ще станем свидетели на намаляване интензитета на изменение в цените. Търговията на БФБ ще е доминирана от продавачите, макар ценовите промени да бъдат ограничени до няколко процента. Отпуските и рехавият институционален интерес към пазара, както от страна на местн,и така и от страна на чуждестранни инвеститори, предопределя низходящата посока.

Сделки с акциите на „Булгартабак Холдинг" и дъщерните му компании е възможно да доминират пазара и да създадат положителни емоции у инвеститорите, с оглед наближаващата развръзка по приватизацията на групата.

Дивидентните компании, колкото и малко да са те на БФБ, също ще продължават да се представят по-добре от компаниите, които традиционно се обръщат към пазарните участници с предложения за увеличения на капитала. Консолидираните финансови отчети за второто тримесечие също ще задават тон по време на борсовите сесии.

Дамян Колев, брокер, Наба Инвест

След рязкото пропадане на индексите миналата седмица и масовите разпродажби на световните пазари, породени от страховете за навлизане в нова рецесия, би следвало тази седмица да продължи с висока волативност. Навън паническото бягство от акции направи пазарите свръх продадени, с главни засегнати- книжата на европейските банки, които спаднаха до нива от преди 2009 г. Естествено негативният сантимент се пренесе и у нас, понижавайки акциите на по-ликвидните компании, като рискът е в трайна промяна на сантимента в инвеститорите при подобната нестабилна икономическа обстановка.

Нервността сред играчите ще се запази, като в крайна сметка няма да видим кой знае колко заличаване на загуби. Все пак, като цяло, частично възстановяване на част от изгубеното с оглед на резкия и бърз спад е най-вероятният сценарий за движенията на пазара през седмицата. Факт при нас е, че пазарът започва да губи доверие в основния си двигател - компаниите износителки, както и всички дружества, дали добри данни, главно поради ръста в износа си на фона на ниското вътрешно потребление.

Гено Тонев, Инвестиционен консултант, УД Юг Маркет Фонд Мениджмънт

Последната седмица, или поне голяма част от нея, даде известна почивка на изтормозените инвеститори в акции по света след дългата серия от силни понижения. За съжаление, затишието се оказа твърде кратко и първите сигнали за нови тревоги вече са налице. Очаквам следващите няколко дни да се окажат изключително важни за средносрочното бъдеще на фондовите пазари, в това число и за нашия. Вирусът на големите дългове по света се лекува симптоматично и въпреки че този подход работи добре в хуманната медицина, резултатите в икономиката са меко казано спорни. Европа и САЩ не дават признаци за справяне с болестта и това заплашва да повлече останалата част от света в спиралата на нова криза. Вероятността за последното, според мен, е вече доста над консенсусните 50/50.

В краткосрочен план, очаквам голяма волатилност в търговията дори на нашия малък пазар. Тест на нивото от 360 пункта за SOFIX е въпрос на време, а от успеха на тази офанзива ще зависи настроението на инвеститорите през есента. Естествено, спекулантите ще са сред малкото доволни участници на пазара, тъй като резките движения са тяхната стихия.

Материалът е с аналитично-информационен характер! Написаното не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти!