Борсата ни е добре финансово. Фактът, че на нея няма атрактивни инструменти, които да се търгуват, е проблем на правителството дотолкова, доколкото е проблем и пазарът на череши в Кюстендил. Дори трябва да сме по-загрижени за онзи пазар, отколкото за капиталовия пазар. Това заяви в интервю за „Тема” заместник-министърът на финансите Владислав Горанов, цитиран от Дарик.

По думите му на капиталовия пазар обикновено се срещат равнопоставени и информирани хора, които, в зависимост от неговото състояние, са склонни да търгуват или не.

Наскоро имаше новини за голямата драма, че на БФБ 50 минути нямало сделка. Това няма как да е проблем на държавата, допълни Горанов. Според него самоцелното поддържане на пазар, ако на него няма какво да се търгува, не може да е цел на държавата.

Държавата няма никаква причина да толерира капиталовия пазар пред други видове пазари. Пак казвам, за нас е много по-важно да успеем да регулираме пазара на земеделска продукция, отколкото такъв пазар, на който се предполага, че отиват информирани хора, които искат да сключат определен вид сделки, обясни зам.-министърът.

Според него, ако в момента не е изгодно да се търгуват определени акции, това не е проблем на държавата. Това е проблем на дружествата, които предлагат тези акции, както и на регулатора, който качва едни или други инструменти за търговия на тази борса.

Какво би могла да направи държавата, за да има атрактивни дружества на борсата? Не разбирам тезата „Държавата трябва да подпомага капиталовия пазар". А защо да не подпомага всички други пазари на различни стоки и услуги в тази държава?

С какво ни е по-ценен и по-скъп капиталовият пазар? Какво ще спечелим като общество, ако имаме една по-силна или по-слаба борса, добави Горанов.

Profit.bg припомня, че Българска фондова борса е публична компания и акциите й се търгуват на родния капиталов пазар. По думите на финансовия министър Симеон Дянков до декември - януари борсата ще е бъде приватизирана и ще премине в ръцете на една от най-големите борси в света и Европа.

Но какви са ползите и защо Българска фондова борса трябва да интересува правителството повече от черешовия пазар в Кюстендил?

На първо място, това е алтернативното място за финансиране за компаниите ни. На второ място, това е лицето на икономиката ни - колкото по-развит пазар, толкова по-добре действаща икономика. И не на последно място, търгуваните дружества на борсата са доста далеч от сивата икономика, срещу която правителството има намерение да се бори.

Явно е обаче, че с подобни изказвания и евентуалното въвеждане на данък върху капиталовите печалби могат да се случат няколко неща: държавата да получи малка или нищожна сума за дела си в БФБ-София и Централен депозитар, да прогоним и малкото останали инвеститори, а малкото качествени компании да се делистват от БФБ-София и защо не да се листват във Варшава, Виена или дори Букурещ.

Поправете ме, г-н Горанов, ако греша, но планираният данък ще зависи от качеството на търгуваните компании, т.е. приходите за бюджета ще са по-големи, ако борсата е с по-голям приоритет от пазара на череши. Но какво ли разбираме ние...