Стоян Мавродиев, председател на Комисията за финансов надзор, направи пред Нова телевизия „интересни“ изказвания по отношение на капиталовия пазар, чийто регулатор се явява. Ето няколко от цитата, които ще оставим без коментар:

„... не може да бъде инвестиран (Сребърния фонд) в акции и ДЦК. За мен лично това е много рисков ход, много опасен ход и бих казал, би нанесъл много вреди в по-голяма степен, отколкото ползи“

„...големите желания за печалби водят до голям риск. Затова консервативните инвестиции водят до по-малки печалби, но съхраняват парите на българските граждани. В противен случай какво ще направим? Ще дадем тези пари на борсовите спекуланти и на редица играчи на борсата, които са в тежко състояние след огромни загуби, които са понесли в последните години, ще ги извадим от фалит и от това ще спечелят 20 души брокери, които са се опитвали и са били алчни да реализират големи печалби в последните години. Ние не искаме това за парите, които имаме във фискалния резерв.“

„Така че Сребърният фонд би трябвало да бъде управляван по начина, по който се управлява в момента“

„Всъщност, ако трябва да направим сравнение, в Българската фондова борса, в която, доколкото разбирам, има идея да се инвестира, е загубила 82% от 2007 година досега в индекса на фондовата борса СОФИКС. Т.е. ако приемем, че примерно в 2007 година Сребърния фонд беше инвестиран на Българската фондова борса, днес щяхме да сме загубили над 80% от парите в Сребърния фонд. Ето това е цената на спекулациите с резерви и с подобни средства. Мисля, че Централната банка има сериозен капацитет и компетентност, управлява добре парите от Сребърния фонд. Това, че доходността е малка, е за сметка на консервативността“.

„...цената на стабилността понякога е... затова е важно да се правят консервативни инвестиции, дори понякога да се загубят малко пари, инвестирайки в германската икономика. Но никой не слага в една кошница всички яйца, ако се върнем към тази народна мъдрост. Не случайно Законът за Сребърния фонд е направен по този начин, съвсем съзнателно, за да не се инвестират в България тези средства, така че ако в България се случи някакъв катаклизъм икономически, срив на икономиката или някакви форсмажорни обстоятелства като природни и други бедствия, тези пари да бъдат съхранени по консервативно инвестирания начин на сигурно място.“