Щеше да е чудесно, ако човек можеше да използва кристално кълбо и да вижда в бъдещето, за да научи дали току-що е взел гениално решение или пък е направил грешка, за която ще съжалява?

Технологичният сектор изобилства от истории на хора, вземали решения, които впоследствие са им коствали стотици милиони и дори милиарди долари.

Вижте някои от тях, подбрани от Business Insider:

Нолан Бушнел можеше да притежава една трета от Apple

Основателят на Atari Нолан Бушнел не се възползва от възможността да инвестира 50 000 долара в Apple. В Atari Бушнел е бил един от първите шефове на Стив Джобс.

Ако Бушнел бе казал „да“ на предложението за инвестиция, той щеше да притежава една трета от Apple, чиято пазарна капитализация в момента е над 400 млрд. долара.

Роналд Уейн можеше да има 40 млрд. долара днес

Роналд Уейн, който е един от тримата основатели на Apple, продава 10-процентния си дял в компанията за 800 долара две седмици, след като тя е регистрирана. По-късно той получава 1 500 долара, за да се откаже от всички претенции за собственост.

Ако бе запазил дела си, днес той щеше да се струва около 40 млрд. долара.

Шефовете в HP отхвърлят проект на Стив Уозняк пет пъти

През 70-те години на миналия век Стив Уозняк е работил за Hewlett Packard (HP), където е проектирал хитовия продукт на компанията – инженерните калкулатори.

В свободното си време той работел по малък проект, който впоследствие става първия компютър на Apple - Apple I.

Уозняк представял пет пъти проекта си на шефове на HP, ръководена тогава от CEO-то Джон Янг и ги умолявал компанията да започне да произвежда компютъра. Те му отказват и петте пъти. Така той напуска HP, за да основе компания на име Apple заедно със своя приятел Стив Джобс.

Джо Грийн се вслушва в съвета на баща си и казва „не“ на Facebook

Джо Грийн, който е бил съквартирант на Марк Закърбърг в университета, отказва оферта да помага на Закърбърг с Facebook.

Когато двамата били в Харвард, създават уебсайт на име Facemash, заради който обаче си имат проблеми с университета. Когато Закърбърг моли Грийн да му помогне с Facebook, бащата на Грийн го съветва да не участва в друг проект със Закърбърг.

Ако Грийн се беше присъединил към компанията в първите ѝ дни, той е щял да получи около 5% дял според него, който днес щеше да струва около 3 млрд. долара.

Battery Ventures се отказва да финансира Facebook

Facebook се ражда в стаята на Закърбърг в общежитието му в Харвард. Социалната мрежа е можела да си остане в района на Бостън, ако компанията за рисков капитал Battery Ventures не се отказва по време на преговорите със Закърбърг през 2004 г.

Скот Тобин, който е партньор в Battery Ventures и е участвал в тази среща, по-късно наричан Facebook "най-голямата риба, която са изпускали.”

Дейвид Кауън от Bessmer избягва среща с основателите на Google

Преди няколко години Bessemer Venture Partners публикува своя "антипортфейл." Това бе списък с компании, в която Bessemer е можела да инвестира, но не го е направила. Това бе един забавен поглед към света на рисковия капитал.

Една от най-интересните истории бе как партньорът в Bessemer Дейвид Кауън е имал възможност да инвестира в Google. Приятелката на Каън от университета Сюзън Войчицки е била дала под наем своя гараж, който става първия офис на Google, на Сергей Брин и Лари Пейдж. Тя се опитва да накара Кауън да се срещне с тях.

Вместо това Кауън упорито избягва гаража и двамата съоснователи на Google, които работели в него.

Брет О'Браян от Viddy се отказва от придобиване на стойност около 100 млн. долара

През миналата пролет новосформираната компания на Брет О'Браян Viddy става сензация. Приложението за споделяне на снимки Instagram току-що е било купено от Facebook за 1 млрд. долара, а Viddy, често наричана "Instagram за видео", е имала около 30 милиона потребители месечно.

Twitter се опитва да купи компанията за около 100 млн. долара, но от Viddy се отказват. (О'Браян отрича тази информация, твърдейки, че в преговорите с Twitter не се стига до реална оферта.)

Жалко, че О'Браян не успява да накара Twitter да отправи оферта, защото популярността на Viddy значително намаля оттогава, а той наскоро изгуби поста си на главен изпълнителен директор.

Майк Лазаридис смятал, че BlackBerry Storm може да се конкурира с iPhone

Изминаха шест години. откакто Apple представи променилия завинаги индустрията iPhone, а BlackBerry чак сега пусна неговия конкурент BlackBerry Z10.

Общото мнение е, че за BlackBerry вече е прекалено късно.

Имаше период през 2008 г., когато BlackBerry, тогава Research In Motion, можеше да се спаси. Потребителите й бяха фанатично лоялни и чакаха за модела BlackBerry Storm с тъчскрийн. Смартфонът Storm обаче имаше много бъгове и беше труден за употреба, което ги тласна към Apple.

Съоснователят на RIM Майк Лазаридис напусна поста на главен изпълнителен директор през 2011 г., а след това излезе и от борда на директорите на BlackBerry, прекъсвайки и последната си връзка с компанията.

Джери Янг отказа офертата на Microsoft за Yahoo на стойност 44 млрд. долара

През 2009 г. главният изпълнителен директор на Yahoo Джери Янг отказа оферта от 31 долара на акция или общо 44.6 млрд. долара от Microsoft.

Много акционери бяха недоволни и искаха Yahoo да бъде продадена. Цялата драма около продажбата не се отрази добре на Yahoo, която изпитваше сериозни затрудения в продължение на години. Чак сега, водена от бившия кадър на Google Мариса Майер, Yahoo най-накрая тръгна нагоре, а акциите ѝ се търгуват на цена от около 25 долара.

Кой знае обаче как щеше да изглежда пазарът на интернет търсенето, ако компания номер 2 и компания номер 3 на него се бяха слели през 2009 г.?

Андрю Мейсън от Groupon отказа оферта на стойност 6 млрд. долара от Google

Андрю Мейсън отказа офертата на Google за придобиването на Groupon срещу 6 млрд. долара. Вместо това той реши да направи компанията публична.

Groupon набра 700 млн. долара от първичното публично предлагане на акции и за кратко пазарната стойност на компанията бе над 12 млрд. долара. Цената на акциите обаче бързо падна, след като Groupon не успяваше да оправдае прогнозите за печалба и имаше проблеми със счетоводството си. Преди месец Мейсън обяви, че е бил уволнен, а съоснователят Ерик Лефковски и членът на борда на директорите Тед Леонсис поеха заедно поста на главен изпълнителен директор.