Британската финтек компания Revolut вече се оценява на 33 милиарда долара след последния кръг на частно финансиране, в която набра 800 милиона долара, съобщава CNBC.

Финансовото приложение Revolut, което предлага разплащателни, инвестиционни и банкови услуги, увеличава оценката си над 5 пъти спрямо същия период на миналата година.

В момента компанията е вторият най-голям финансов "еднорог" (стартъп с оценка от над 1 милиард долара) в Европа след шведската Klarna.

Тя вече е и най-голямата британска финтек компания, след като изпревари по капитализация разплащателната платформа Checkout.com.

Средствата, набрани от компанията в последния кръг от финансиране, идват от японския технологичен гигант Softbank и американския хеджфонд Tiger Global. Общо те държат под 5% от капитала на Revolut.

Компанията ще използва средствата за инвестиции в маркетинговата си стратегия, развитието на продуктите си и международната си експанзия. САЩ и Индия са основните пазари, върху които тя е фокусирана към момента, заяви главният финансов директор на Revolut Мико Саловаара.

Инвестициите в сектора на финтек стартъпите преживяват истински бум през последните месеци. Според консултантската компания CB Insights само през второто тримесечие на 2021 г. те са привлекли рекордно финансиране на стойност над 33.7 милиарда долара.

В Европа компании, като германската Trade Republic и холандската Mollie, набраха стотици милиони долари от инвеститорите.

Какво e DeFi и може ли тази система да бъде бъдещето на финансите?Децентрализираните финанси (DeFi) позволяват на всеки, независимо от местоположението и времето, да предложи или да използва финансова услуга, или пък да инвестира в протоколите, които стоят зад тези услуги

Мико Саловаара заяви, че Revolut засега няма планове да излиза на борсата. Той все пак не изключи вероятността за IPO по-късно тази година, но, по думите му, подобен сценарий е "малко вероятен".

Миналата седмица финтек платформата Wise листна акциите си за търговия на Лондонската фондова борса, като получи пазарна оценка от 11 милиарда долара.

Revolut обяви загуба 231.9 милиона долара за 2020 г., която беше с около 60% по-голяма от тази, реализирана в предходната година. Приходите на компанията пък възлизат на 307 милиона долара, което означава, че оценката ѝ е над 100 пъти по-висока от годишните ѝ продажби.

Саловаара обаче уточни, че през второто полугодие на 2020 г. компанията вече е била на печалба и че през първото тримесечие на 2021 г. също отчита положителен финансов резултат.

Компанията търси възможности за развитие в сферата на криптовалутите, борсовата търговия и корпоративните сметки, които да ѝ позволят да повиши рентабилността си в дългосрочен план.