Broadcom е в преговори за придобиване на компанията за облачни технологии VMware, твърдят източници, близки до сделката, цитирани от Bloomberg. Ако стане факт, придобиването ще разшири портфейла на американския производител на чипове в сферата на специализираните софтуерни продукти.

Обсъжданията продължават и засега няма гаранция, че ще завършат с покупка, твърдят източниците на изданието.

VMware в момента има пазарна оценка от около 40 милиарда долара. Предполага се, че потенциалната цена на сделката ще бъде по-висока от тази сума.

Трансакцията би допълнила серията от придобивания, осъществени от главния изпълнителен директор на Broadcom Хок Тан, който успя да изгради една от най-големите и най-диверсифицираните компании в индустрията на чиповете. Софтуерът беше един от ключовите ѝ приоритети през последните години, като Broadcom купи CA Technologies през 2018 г. и бизнеса с продуктите за киберсигурност на Symantec Corp. през 2019 г.

Засега нито от Broadcom, нито от VMWare са коментирали официално информацията за евентуалната сделка.

Broadcom произвежда широка гама от електронни компоненти, които се използват във всичко - от смартфони до индустриално оборудване. Но центровете за данни се превърнаха в критичен източник на растеж за компанията и софтуерните продукти осигуряват на компанията повече начини да се насочи към този пазар.

Лекторите на Шумът на парите 2022: Никола ЯнковКак да инвестираме парите си в условия на висока инфлация и на прага на евентуална рецесия?

Преди това Broadcom водеше преговори за придобиване на софтуерната компания SAS Institute Inc., но те приключиха миналата година без сделка.

Офертата на Хок Тан за закупуването на конкурентния производител на чипове Qualcomm Inc. също беше неуспешна, след като срещна съпротивата на тогавашния американски президент Доналд Тръмп.

VMware, основана през 1998 г., е от Силициевата долина, която вече сменя собственика няколко пъти. Тя изобрети така наречения софтуер за виртуализация, който консолидира приложения и работни натоварвания на по-малък брой сървърни компютри, като използва всеки сървър за работа с повече от една програма.

Но тъй като все повече задачи се преместват в "облака", VMware изпитваше затруднения да поддържа растежа. В крайна сметка компанията изгради тясно партньорство с Amazon.com, която е един от най-големите доставчици на облачни услуги.

Защо гигантски конгломерати решават да се разделят на по-малки компании?Разделянето е най-новата мания сред огромните глобални компании. През миналата седмица Johnson & Johnson, Toshiba и GE обявиха плановете си да се разделят на по няколко отделни компании, а това може би е само началото на тази тенденция


VMware беше придобита от гиганта за технологии за съхранение на данни EMC Corp. през 2004 г. След това тази компания продаде част от своя дял като част от първоначалното публично предлагане на VMware три години по-късно, а по-късно бизнесът премина към Dell Technologies. Миналата година доставчикът на облачни услуги се отдели от Dell, но, по данни на Bloomberg, Майкъл Дел и частната инвестиционна компания Silver Lake остават водещи инвеститори във VMware.

Софтуерът би помогнал на Broadcom да намали зависимостта си от производството на чипове. Но предишните опити на компанията да навлезе на този пазар не винаги са били "аплодирани" от инвеститорите. Тан твърди, че търси бизнеси, които заемат силна пазарна позиция и могат да станат по-печеливши, без да се наливат огромни инвестиции.

Акциите на Broadcom и VMware се понижиха с около 18% тази година, засегнати от спада на капиталовите пазари. Но те не бяха повлияни толкова силно, колкото много от останалите технологични компании в САЩ

Производителите на чипове като Broadcom се радват на силни продажби през последните години, подхранвани от разпространението на полупроводниците във все повече продукти.

Тан обаче предупреждава, че времената на бум вероятно няма да продължат още дълго.

Дори след като даде оптимистична прогноза за продажбите през март, той каза, че индустрията на чиповете няма да може да запази настоящата си траектория. Той очаква продажбите да се забавят до средните си исторически темпове на растеж от около 5%.