China Tower, най-големият оператор на кули на телекомуникационни компании в света, е осигурила 1.4 млрд. долара от 10 ключови инвеститори за своето първично публично предлагане на акции (IPO) в Хонконг, чиято стойност може да достигне 8.7 млрд. долара. Това би било най-голямото IPO в света от четири години насам, информира Reuters, позовавайки се на източници, близки до компанията.

Базираната в Пекин компания, която е собственик на безжичната инфраструктура на най-големите мобилни оператори, е задала ценови диапазон между 1.26 и 1.58 хонконгски долара (0.16 - 0.20 долара) за акция за първичното публично предлагане, с което се оценява на между 28 и 35 млрд. долара, според същите източници.

IPO-то на China Tower е считано за ключов тест за IPO пазара в Хонконг, където инвеститорите обмислят няколко големи сделки в деликатен момент за капиталовия пазар в града. Основният индекс на хонкогската борса Hang Seng губи около 6% от началото на годината.

По-рано този месец производителят на смартфони Xiaomi организира своето IPO при цени в долната част на предварително зададение диапазон и в крайна сметка набра 5.4 млрд. долара. В същото време Meituan Dianping, която предлага онлайн съдържание при поискване, се очаква да набере над 4 млрд. долара от своето първично публично предлагане в идните месеци.

Китайската инвестиционна компания Hillhouse Capital Group е поела най-голям ангажимент за IPO-то на China Tower с 400 млн. долара, следвана от щатската Och-Ziff Capital Management, която ще инвестира 300 млн. долара, според източниците на Reuters.

11 нови милиардери през тази година, един от тях е българинИма един елитен клуб, пълен с предприемачи и инвеститори от най-различни страни и индустрии - този на милиардерите

Част от останалите ключови инвеститори са подразделение на Alibaba Group; CNPC Capital, която е част от China National Petroleum Corporation и два щатски фонда - Darsana Master Fund и Invus Public Equities.

Ключовите инвеститори обикновено купуват значителен дял от едно IPO с условие за определен период, в който не могат да продават акциите си. Практиката е често използвана на няколко азиатски пазара, в това число и хонкoнгския, и помага за повишаването на търсенето при по-големите IPO-та.

China Tower планира да предложи около 43.1 млрд. акции или 25% от дяловия си капитал, според същите източници. Компанията ще предостави счетоводството си на институционалните инвеститори в понеделник, а цената на акциите ще бъде определена на 1 август.

Горната граница на предварително зададения ценови диапазон - 1.58 хонконгски долара, представлява близо осем пъти прогнозираната EBITDA печалба на компанията за 2018 г. 7.3 пъти очакваната EBITDA печалба за 2019 г.

С обща стойност от 8.7 млрд. долара, IPO-то на China Tower ще изпревари това на Postal Savings Bank of China от 2016 г., която набра 7.6 млрд. долара в Хонконг и ще стане най-голямото първично публично предлагане в света от 2014 г. насам, когато Alibaba набра 25 млрд. долара на борсата в Ню Йорк. Това също така ще е най-голямото листване в Хонконг от IPO-то на застрахователя AIA Group на стойност 20.5 млрд. долара през 2010 г.

Ако бъде упражнена и опцията за допълнително записване на акции в размер на 15%, стойността на IPO-то ще достигне близо 10 млрд. долара.

China Tower бе създадена през 2014 г. от трите държавни китайски телекома - China Mobile Company, China Telecom и China Unicom Corporation.

Компанията планира да използва 60% от набраните средства за капиталови разходи, 30% за изплащане на задължения и 10% за работен капитал.

China International Capital Corp (CICC) и Goldman Sachs Group Inc са съвместни консултанти по IPO-то.