Дългът на американските компании достига рекордните 10.5 трилиона долара, съобщава Marketwatch.

Сумата, която включва всички заеми и облигации, издадени от американски фирми, се е увеличила 30 пъти за последните 50 години, показва анализ на Bank of America Global Research, цитиран от изданието.

Най-голям дял заемат дълговите ценни книжа с инвестиционен рейтинг (от AAA до BBB) - сумата им се е удвоила за последните 10 години и достига 7.2 трилиона долара.

Това би трябвало да е добра новина за кредиторите, особено ако американските корпорации изпълнят очакванията и започнат да изплащат своите задължения в нормален ритъм след отминаването на кризата, свързана с пандемията от COVID-19.

Повод за притеснение обаче дава фактът, че половината от издадените американски облигации с инвестиционен рейтинг (около 3.6 трилиона долара), всъщност, се намират на най-ниското стъпало в оценките - BBB, което е само на крачка от т. нар. junk bonds.

Инвеститорите отдавна предупреждават, че ако се стигне до масови понижения на рейтинги в корпоративния свят, пазарът на неинвестиционни, или т. нар. junk облигации, може да се "наводни", предизвиквайки още по-голям срив в цените на дълговите ценни книжа.

Този пазар е три пъти по-малък като обем от този на облигациите с инвестиционен рейтинг, припомня изданието.

Интересно е и кои са основните кредитори на американските компании. Данните на Bank of America Global Research към края на първото тримесечие на 2020 г. показват, че 27% от издадените дългови ценни книжа се държат от чуждестранни кредитори.

На второ място са американските инвестиционни фондове с 22%, а на трето - застрахователните компании с 20%.

Пенсионните фондове в САЩ държат 11% от корпоративните облигации, домакинствата и неправителствените организации - 8%, а останалият дял е в ръцете на други кредитори.

Тази картина обаче може да е претърпяла промени през второто тримесечие, когато на пазара бяха издадени огромно количество дългови ценни книжа в резултат на кризата покрай пандемията, уточнява Marketwatch.