До две седмици ще отворят два завода за машиностроене в Пловдив. Това заяви икономическият министър Емил Караниколов по БНТ.

Той потвърди, че се водят преговори с голяма компания в сферата на автомобилния сектор и електромобилите. Очаква се до септември-октомври вече да има конкретно решение на въпросния инвеститор.

По отношение на инвестициите, Караниколов поясни, че до май инвестициите в страната са били на стойност 220 млн. лв, въпреки пандемията.

„България направи всичко възможно, за да не затвори на 100% икономиката си”, каза той, като даде за пример други държави, където безработицата е над 10 на сто. Без мярката 60 на 40 безработните щяха да са още 250 хил. души, заяви Караниколов.

Той обясни и защо се налага повторна актуализация на бюджета. Тя няма да касае приходната и разходната част, коментира министърът на икономиката.

Дефицитът остава 3.5 млрд. лева, или около 3% от брутния вътрешен продукт на страната. Благодарение на добрата финансова и макроикономическа рамка в България, няма нужда страната да тегли дълг.

Караниколов припомни, че според първия вариант на бюджета, приет миналата година, държавата е можела да изтегли близо 2.8 млрд.лв, но не се е възползвала и от това.

Втората актуализация на бюджета обаче е свързана с решението на Европа да подпомага държави, засегнати от пандемията от COVID-19. Всяка членка на Европейския съюз (ЕС) ще има държавни гаранции – за България те ще бъдат в размер на 310 млн. лв., така че да бъдат предоставени средства както на предприятията в Европа, така и на българския бизнес.

Икономическият министър подчерта, че ключова роля за предприемането на бъдещи действия ще изиграе анализа на потреблението, който се очаква да излезе до няколко дни - какво се случва с потреблението, със секторите, както и какво се случва в големите европейски държави, с които имаме стокообмен.

Той припомни, че миналата седмица беше подписано тристранното споразумение между синдикати, работодатели и държавата. Именно в него е „залегнало” какви трябва да бъдат следващите действия по отношение на пандемията, бизнеса, икономиката и дори образованието.

Приоритет на споразумението е влизането на България в Шенген и Организацията за икономическо световно развитие (ОИСР).