Най-голямата промяна във финтек сектора е на поведенческо ниво. Той позволява на потребителите да избират различни възможности за управление на личните си финанси. Това коментира Едуард Цветанов, ръководител Мобилно банкиране в Sophia Lab.

Той взе участие в панел Лични финанси в рамките на форума Шумът на парите 2020, организиран от Profit.bg.

"Допреди няколко години повечето хора възприемаха финтек услугите, ограничавайки ги единствено до битовите разплащания. Но дори и тогава клиентите можеха много по-добре да следят своите трансакции. В днешно време обаче тази рамка може да бъде разширена", заяви Цветанов.

Той даде пример със себе си, като заяви, че за първи път е започнал да инвестира в акции преди година, когато Revoult пуснаха своята трейдинг платформа.

Цветанов признава, че не е имал никакъв опит в тази сфера, но начинът, по който е направено приложението, улеснява максимално потребителското изживяване.

По думите му това е огромната промяна, която финтек компаниите внасят в поведението на потребителите.

"COVID-19 и днешните трудни времена ни научиха, че ние трябва да тръсим най-краткия път до някакъв вид решение, било то технологично или финансово. В Европа се наблюдава ръст на потреблението на финтек услуги с 82% още в първите седмици, когато бяха въведени първите мерки за справяне със заразата", каза още Цветанов.

Според него финтек секторът създава здравословен баланс между интереса и нуждата от управлението на личните финанси. Първо, защото приложенията са или безплатни, или са много евтини, и второ, защото могат да се ползват веднага.

"Всички тези нови дейности, които стигат до потребителите, тепърва предстои да бъдат регулирани адекватно. В случая с Европейския съюз се търси решение, което да е паневропейско", коментира Цветанов. Той смята, че по отношение на регулациите един от ключовите въпроси за финтек сектора е консолидирането на трите основни дейности, които една банкова институция може да предложи - разплащания, депозити и кредити. Сега на преден план излиза и едно четвърто перо, свързано с обмена на информация между отделните регулаторни институции. "В България една изключително полезна стъпка беше идеята да се направи т. нар. регулаторен sandbox. Това означава, че компаниите, които все още нямат финансов лиценз, ще могат да започнат да предлагат услугата си на реални потребители, докато в същото време Българската народна банка и Комисията за финансов надзор ще могат да наблюдават тези процеси и да обсъдят каква рамка ще е адекватна за новите бизнес модели" обясни Едуард Цветанов. Според него в бъдеще може да се очаква бурно развитие и трансконтинентална глобализация на продуктите, които се предлагат от финтек компаниите.