Европейските фармацевтични компании поемат ангажимент да ускорят пускането на пазара на нови лекарства в държавите от Европейския съюз, съобщава Ройтерс.

Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации (EFPIA) заяви, че членовете ѝ се ангажират да подадат документи за възстановяване на разходите от националните здравни системи не по-късно от две години след одобрението на регулаторите на ЕС, при условие че националните системи го позволяват.

Одобрението на лекарствата в ЕС е до голяма степен централизирано, като Европейската агенция по лекарствата действа като регулатор и наблюдател на пазара. Процедурите за определянето на цената на лечението за националните здравни системи обаче остават в ръцете на държавите-членки и се различават значително.

Фармацевтичните компании искат да намалят времето, в което пациентите чакат за нови лекарства. В няколко страни, като България, Полша и Румъния, то може да бъде намалено с между 4 и 5 месеца, смятат от браншовата асоциация.

В същото време от федерацията предупреждават, че въвеждането на нови регулации, които принуждават производителите на лекарства да доставят нови продукти във всички страни от ЕС в рамките на определен срок, могат да имат обратен ефект и да обезкуражат компаниите да доставят някои продукти в обществените здравни системи в региона.

Как фармацевтичните съставки в реките заплашват здравето на хората по светаЗамърсяването в реките по света с лекарства и фармацевтични продукти представлява

„Разбираме, че някои от обсъжданите предложения биха могли да въведат задължения за производителите да предлагат на пазара или доставка на всички държави-членки на ЕС. Индустрията обаче изпитва опасения относно използването на регулаторни инструменти за решаване на проблеми с наличността, които са от компетенциите на националните регулатори“, се посочва в доклад на EFPIA.

Средният период между момента на получаване на разрешително за дадено лекарство на пазара в ЕС и реалното му използване от пациентите, варира значително в рамките на Общността В Германия, например, то е 133 дни, във Франция - 497 дни, а в Румъния - близо две години и половина.

Според фармацевтичните компании, закъсненията са повлияни от няколко регулаторни фактора извън контрола на компаниите. Браншовата организация предлага хармонизирана система за диференцирано ценообразуване на лекарствата, базирана на ресурсите на отделните държави.