Инерком-България смята, че държавата има достатъчно инструменти да гарантира обществения интерес и доставките на електричество за българските потребители, казва в интервю за Ройтерс Милена Стоева, председател на борда на директорите на компанията.

Преди дни българският финансов министър Владислав Горанов също коментира, че българската държава има достатъчно възможности да регулира доставката на електричество до потребителите, поради което държавното участие в сделката не е необходимо. Редица експерти и анализатори в България също споделят това мнение, пише Ройтерс.

Инерком вече заяви, че е съгласна българската държава да има дялово участие при закупуването на българските активи на чешката електроразпределителна компания. Според Милена Стоева обаче, дали това ще се случи до голяма степен зависи от ЧЕЗ.

Припомняме, че в петък от централата на ЧЕЗ в Прага заявиха, че ше направят обстоен анализ на възможността за потенциално българско държавно участие в продажбата на българските активи на електроразпределителната компания и ше обявят решението си в началото на април.

Пред Ройтерс Стоева отказва да оповести стойността на сделката, но отбелязва, че компанията Инерком е с активи за около 100 милиона лева (62.90 милиона долара), има твърд ангажимент да приключи тази транзакция и смята да го спази.

Що се отнася до притесненията за финансирането на сделката, от Инерком казват, че се водят преговори с няколко глобално-опериращи банки, много от които нямат офиси в България, като при това никакви офшорни компании няма да участват в транзакцията.

От компанията заявяват, че финансирането на сделката никога не е било дискутирано с руски банки, както и че за сделката ще бъде осигурен значителен дял собствено финансиране.

"От подписването на договора до сега, преговорите с банките вървят добре", заявява Стоева, като не споменава конкретни имена на банки поради строгите клаузи за конфиденциалност на сделката.