Intel ще инвестира 20 милиарда долара в изграждането на два нови завода за чипове в американския щат Аризона, съобщава CNBC.

Акциите на Intel поскъпнаха с 5% във вторник вечерта след обявяването на новината.

Към момента пазарната оценка на технологичния гигант възлиза на близо 258 милиарда долара.

Новият изпълнителен директор на компанията Пат Гелзингър даде заявка, че компанията ще продължи да се фокусира върху производството на своите компоненти, въпреки че много от нейните конкуренти започват да разделят дизайна на микропроцесорите от процеса по тяхното производство.

Новината за новите заводи на Intel идва на фона на глобалния дефицит на пазара на чипове, в резултат на който се стигна до проблеми с доставките за много индустрии - от автомобилостроенето до битовата електроника.

В същото време американските производители на микропроцесори губят пазарен дял за сметка на конкурентите от Тайван, Южна Корея и Китай.

Intel има намерение да си партнира с други компании, които разработват чипове със собствен дизайн, но не разполагат с достатъчно големи производствени мощности.

Тази дейност ще се извършва от специално сформирано за целта поделение на компанията, което ще се казва Intel Foundry Services и ще се ръководи от настоящия старши вицепрезидент на компанията Рандир Такур.

Според Пат Гелзингър този пазар ще достигне 100 милиарда долара в световен мащаб до 2025 г. Сред потенциалните клиенти на Intel Foundry Services са някои от гигантите в технологичния сектор, като Amazon, Google, Microsoft и Qualcomm.

Фокусът на Intel върху производството на чипове в САЩ е свързан и с националната сигурност. Компанията си партнира с IBM за повишаване на конкурентоспособността на американското производство на компоненти и подкрепа на някои от ключовите правителствени инициативи в областта на технологиите.

Европейският съюз иска да произведе първия квантов суперкомпютърЕвропейският съюз иска да произвежда една пета от високотехнологичните микропроцесори от ново поколение в края на настоящото десетилетие

В момента Intel оперира с четири завода в Аризона, Масачузетс, Ню Мексико и Орегон.

Американският президент Джо Байдън заяви, че местното производство на микропроцесори ще бъде приоритет за неговата администрация. Той се надява, че правителството ще допринесе за разрешаването на проблема с пазарния недостиг на чипове.

Основният проблем за Intel обаче е, че техните микропроцесори се произвеждат по 10- и 14-нанометрова технология, докато тези на тайванската TSMC, например, използват по-модерния 5-нанометров производствен процес. Той позволява монтирането на повече транзистори в чип с идентичен размер, което увеличава производителността.

Пат Гелзингър обяви, че новите 7-нанометрови чипове на американската компания скоро ще бъдат на пазара и че повечето от тях ще се произвеждат в Съединените щати.

Intel очаква приходи от 72 милиарда долара тази година и печалба от 4.55 долара на акция.