Alibaba се приготвя за своето IPO, което може би ще бъде най-голямото в историята на технологичните компании. За тази цел компанията обучава своите служители за това какво да правят с многото кеш, който може да се озове в техните ръце.

Някои служители вече са направили запитване към BMW за това дали правят коли в оранжевия цвят на компанията, други смятат да инвестират в Северна Америка, а трети да стартират нови компании в Китай, с надеждата да създадат новата Alibaba.

Основателите на компанията Джак Ма и Джоузеф Цай са вече милиардери. Те се опитват да настроят своите служители за това, че скоро доста от тях могат да станат милионери, ако продадат акциите си в Alibaba след IPO-то.

Служители на компанията (и бивши такива) държат 27.6% от акциите й.

IPO-то на Alibaba може да бъде на стойност 152 млрд. долара, според анализатори на Reuters.

Не само мениджъри, но и служители като софтуерни инженери и работещи в маркетинг отдела, ще мога да забогатеят, продавайки свои акции след IPO-то.

Дори в проспекта си, Alibaba споменава проблема с бързото забогатяване на служители, които може да искат да продадат акции.

Виж още: Как 20 милиона се превръщат в 58 млрд. долара?

„Може да бъде трудно да задържим и мотивираме тези служители. Те може да не желаят да останат при нас. Те трябва и да бъдат предупредени и да не харчат големи суми за лъскави, скъпи покупки.“

Мениджъри вече са говорили пред служителите по темата за внезапното забогатяване и за това какво да правят с парите си.

Те се опитват да обяснят, че на парите трябва да се гледа като на средство, предлагащо възможности и избори, което не е задължително да са материални неща.

Както стана и след IPO-то на Facebook през 2012 година, служителите започват да търсят скъпи коли и апартаменти. Те вече повишиха търсенето в района на Хангзу, където е базирана Alibaba.

Тъй като IPO-то ще бъде в САЩ е възможно голяма част от тези пари, да не се върнат в Китай, а да заминат за офшорни сметки.

Хангзу вече е известен като „горещ“ район за бизнес. Миналата година в градя са живяли 560 мултимилионери. След 10 години се очаква градът да задмине Лос Анджелис по брой на ултра-богати граждани.

По-голямата част от стойността на Alibaba е в ръцете на Ма, Цай и група висши инвеститори, които формират т. нар. Alibaba Partnership.

То включва 28 души – 22 от Alibaba и 6 от свързани компании. Тези хора притежават 14% от Alibaba, или 21 млрд. долара.

Предишната голяма възможност за служителите да кешират от акции бе през 2011 година, когато бяха продадени акции за около 2 млрд. долара. Тогава самият Ма продаде акции за 162 млн. долара, а Цай набра 108 млн. долара.

Най-големият акционер на Alibaba е японската телекомуникационна компания SoftBank Corp с 34.4%, следвана от американската Yahoo Inc с 22.6%.