Продължаваме да търсим факторите, които биха могли да променят низходящия тренд на БФБ. И докато някои от тях са външни и независимо от случващото се на родния фондов пазар, други трябва да търсим в борсовата ни реалност.

А ето и какво би следвало да се случи, за да се промени низходящия тренд и да станем свидтели на повишение и то трайно и продължителни за родните индекси.

1. Продължаване на добрите новини и реформите в Европа

Низходящия тренд на БФБ до голяма степен се предопределя и от факта, че международните инвеститори избягват пазара ни на фона на глобалната несигурност в Европа. И тъй като влизаме в графата развиващи се европейски пазари, то интересът към родната борса би се върнал трайно едва при признаци и симптоми за трайно решение за излизане от дълговата криза в Европа.

Предвид на факта, че европейските инвеститори са заети с оправянето на собствените си пазари, на тях не им се поглежда към външни такива и то малки и слабо ликвидни като родния такъв.

2. Действия в посока на подобрение на ликвидността

Бездействието от страна на участниците на пазара и БФБ, (като институция създаваща благотворна среда за търговия) в посока на стимулиране на ликвидността са допълнително изискване за потенциална промяна на посоката на пазара.

Негативния тренд, като че ли обезкуражиха тотално всички да търсят и намират нови решения за предлагане на нови инструменти и листването на нови компании. Моментът не е подходящ за нови емитенти – казват всички.

Истината е обаче, че това е среда която се създава бавно и дълго и когато стане „подходящ момент“, отново ще сме далеч зад останалите пазари по конкурентност, а каймака ще се обере от конкурентните на БФБ пазари.

Всъщност при добри и качествени инструменти, които да се предлагат на конкурентна цена и при реалистични очаквания (дори и при дискаунт предопределян от тежките условия), винаги ще се намерят капитали.

Няма да споменаваме и факта, че спекулантите, макар и останали с малко пари, нямат елементарен достъп дори и върху фючърси на водещите индекси. Нещо, което ако се направи е напълно възможно значително да подобри ликвидността на пазара.

Общо взето сме в ситуация, в която всички чакат някой да направи нещо – фондовете чака борсата, а от борсата чакат инициативата да дойде от последните.

3. Яснота по отношение на пенсионните реформи

Пенсионните фондове са на нокти и очакват една стабилна среда с ясни правила и визия за пенсионната реформа, която в момента се променя от ден на ден.

В такива условия, последното което им идва на ум е да повишават своите експозиции в акции, като предпочитат да насочват усилията си към търговия с инструменти с фиксиран доход.

Както се видя напоследък обаче, и тези инструменти отдавна не са в графата „сигурни такива“, а пред риск за понижение на топ-рейтинга си са изправени и страни като Германия и Франция.

4. Добри годишни резултати от компаниите

Понижението на родните индекси се изрази в значително подобрение на финансовите коефициенти при които се търгуват родните компании и индекси. Те обаче, явно не са достатъчни, за да подобрят на този етап в условията на толкова несигурност негативната посока на индексите ни.

Предвид на факта, че сме близо до края на годината и предстоящите годишни отчети, то по-нататъшни признаци за подобрението на финансовите резултати на компаниите, могат да инициират покупки от „най-смелите“ и останали с кешови запаси фондове.

При добри отчети и в условията на нарастваща несигурност за доходността от инструментите с фиксиран доход, някои портфолио-мениджъри могат да пренасочат част от кешовите запаси и инвестициите във фиксирани инструменти към борсата.

5. Силни предколедни покупки

Силен и положителен завършек на годината, който традиционно сме свикнали да виждаме, може да е добър предвестник за това какво ще се случва с индексите поне през първите месеци на следващата година. Традиционно първите месеци на БФБ са изключително силни за БФБ и това се случва най-често при силен завършек на годината.

Най-облагодетелствани пък са инвестиралите в сините чипове, който са най-често срещани в портфейлите на големите взаимни фондове.