Стоян Николов, управител на ПФБК, сравни по-рано днес на специалния семинар „Листване на български компании на Варшавската фондова борса", организирана от инвестиционния посредник и адвокатската кантора DLA Piper, плюсовете и минусите на четири пазара за една сравнително малка компания, която иска да се търгува на тях. Пазарите са съответно Лондонска фондова борса (Международен пазар за малки и развиващи се компании), Франкфуртска фондова борса, Виенска фондова борса и Варшавска фондова борса.

Плюсовете на Лондон, според Николов, са по-ниските изисквания за отчетност, таксите за листване и улеснените процедури. Минусите, които той изтъкна, са ниската прозрачност, рискът за репутацията от ниска прозрачност, ограниченият брой компании с утвърдени имена, ниската ликвидност, както и че пазарът не е регулиран.

В презентацията на Стоян Николов се вижда, че положителните страни на борсата във Франкфурт се коренят в наличието на международни инвеститори и употребата на еврото, като валута. Негативите са съответно ниската прозрачност, ограниченият брой компании с утвърдени имена, по-ниската гъвкавост и ограничен фокус към страните от ЦИЕ.

Силните страни на Виена се крият във високата прозрачност, добрата база от международни инвеститори, в международната практика и фокуса към страните от ЦИЕ. Обратно, минусите са ограниченият брой на утвърдени имена и GDR изискванията (предстои промяна).

Плюсовете на Варшава са: силната база от местни инвеститори, статутът на международно призната пазар от СЦИЕ, осъществена вече връзка между институции в София и Варшава. Отрицателните страни за една компания се крият в употребата на местна валута (злота), в сравнително тежката регулаторна рамка и изискването за използване на полски език.